10 najważniejszych wydarzeń tanecznych w Polsce – STRZAŁ w 10.

10 najważniejszych wydarzeń tanecznych w Polsce – STRZAŁ w 10.
Przy podsumowaniu dekady 2010-2019 nie mogło zabraknąć tańca. Jest to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin sztuki w Polsce, a niestety często jest pomijana ze względu na o wiele mniejszą popularność niż np. film czy muzyka. Lata 2010-2019 były dla tańca wyjątkowe pod względem nie tylko zorganizowanych festiwali, ale również zwycięstw zdobytych przez polskich tancerzy na całym świecie.

 

 

#10. Zorganizowanie Eurowizji Młodych Tancerzy

Gdańsk, a zarazem cała Polska 14.06.2013 roku stała się sercem tanecznej Europy. To wszystko za sprawą zorganizowania Eurowizji Młodych Tancerzy. Jednego z najbardziej popularnych i prestiżowych konkursów dotyczących tańca w Europie. Edycja, która odbyła się w Gdańsku do dzisiaj jest wymieniana jako jedna z najlepiej zorganizowanych.

 

#9. Założenie Instytutu Muzyki i Tańca

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 1.10.2010 r. powołano do życia Instytut Muzyki i Tańca. Jest to pierwsza instytucja łącząca profesjonalnych tancerzy z całej Polski. Instytut zajmuje się nie tylko prowadzeniem programów rezydencyjnych i twórczych, ale również gratyfikuje najlepszych tancerzy z Polski stypendiami. Oprócz tego organizuje liczne inicjatywy edukacyjne, a od 2011 roku corocznie odbywa się Kongres Tańca, który jest pierwszym wydarzeniem łączącym zarówno tancerzy, jak i specjalistów zajmujących się wiedzą o tańcu.

 

#8. 11. Edycja Gdańskiego Festiwalu Tańca

Tegoroczna edycja Gdańskiego Festiwalu Tańca, jak zwykle dostarczyła wielu wrażeń. W lutym, kwietniu i czerwcu na scenie gdańskiego klubu ŻAK można było zobaczyć: twórców znanych z poprzednich edycji Solo Dance Contest (jednego z największych konkursów solowych na tanecznej mapie świata) i spektakle z całej Europy, USA i Izraela.

 

#7. Film „Inicjacja” reż. Iwona Pasińska

Produkcja Polskiego Teatru Tańca pokazywana była m. in. w USA, Francji, Kanadzie i Meksyku, zdobywając przy tym wiele nagród w kategoriach dance filmu oraz filmów eksperymentalnych. Co więcej, jest to jeden z pierwszych filmów tanecznych zrealizowanych w Polsce. Film można obejrzeć w całości w Internecie:

 

#6. Eurowizja Młodych Tancerzy 2015 i 2017

Dwie ostatnie edycje, wspominanego już wyżej, konkursu okazały się dla Polski zwycięskie. Co warto podkreślić, przed tymi edycjami, ostatni tytuł najlepszych europejskich tancerzy Polska otrzymała w roku 1991, kiedy nasz kraj reprezentowali Marcin i Dawid Kupińscy. Dzięki wygranej Viktorii Nowak w roku 2015 i Pauliny Bidzińskiej w 2017, Polska plasuje się na drugim miejscu względem wygranych Eurowizji Młodych Tancerzy (pierwsze miejsce nieustannie zajmuje Hiszpania z 5 laurami). Obie tancerki prezentowały choreografie przygotowane przez Jacka Przybyłowicza. Podczas najbliższej edycji Polskę reprezentować będzie Julia Ciesielska.

Występ Viktorii Nowak:

Występ Pauliny Bidzińskiej:

#5. Otwarta rozmowa o przemocy w szkołach baletowych

Dotychczas był to temat tabu. Wszyscy wiedzieli, że w szkołach baletowych nadal obowiązuje model rosyjskiej edukacji opartej na przemocy, hierarchii i niezdrowej dyscyplinie, jednak nikt nie decydował się na otwartą dyskusję. Podczas tej dekady głos zabierali zarówno absolwenci, obecni uczniowie, jak i ich rodzice i nauczyciele. Niewątpliwie rozpoczęło to refleksję na temat stosowanych metod i zmianie sposobu nauczania.

#4. Usunięcie Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu

Decyzja senatu macierzystej Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie zapadła niespodziewanie. Rekrutacja ma być wstrzymana od przyszłego roku akademickiego (2019/20), potem przygotowane mają być dalsze kroki w stronę przeniesienia kształcenia do Krakowa. Wydział ten był jednym z największych i najważniejszych osiągnięć polskiego tańca w dziedzinie edukacji artystycznej ostatniej dekady i niezmiernie ważny krok w rozwoju sztuki tańca i teatru w Polsce.

#3. Utworzenie wielu teatrów tańca

Bezsprzecznie ta dekada oznaczała wielki rozwój teatrów tańca w Polsce. Oprócz rozwijania zespołów już istniejących, powstawało wiele nowych zespołów, cieszących się dużym powodzeniem w kraju i na świecie. Na największe wyróżnienie zasługują Bałtycki Teatr Tańca (obecnie Biały Teatr Tańca) utworzony przez Izadorę Weiss w 2010 roku oraz Wrocławski Teatr Tańca powstały w roku 2016 dzięki Bożenie Klimczak i Michałowi Boberowi.

 

#2. Justyna Wołoch zdobywa złoty medal na Tanz Olimp w Berlinie (2014)

Tancerka pokonała rywalki z Korei, Japonii, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Do 12 roku życia Justyna zajmowała się gimnastyką artystyczną w rodzinnym Krakowie. Potem przeprowadziła się do Gdańska, by w tamtejszej Ogólnokształcącej Szkole Baletowej kształcić swoje umiejętności w tańcu klasycznym i współczesnym. Oprócz wygranej na Tanz Olimp, Justyna jest laureatką I miejsca Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego w Bytomiu (2014) za choreografię „The movements”, a ponadto otrzymała tytuł „Najlepszego Absolwenta Szkół Baletowych w Polsce w 2014 roku. Występy Wołoch można obejrzeć:

#1. Stanisław Węgrzyn laureatem Prix de Lausanne (2017)

Lozański konkurs jest najbardziej prestiżową imprezą dotyczącą tańca klasycznego na świecie. Zdobycie tytułu laureata jest najwyższym wyróżnieniem, łączącym się z otwarciem drzwi do kariery. Polska nie uczestniczyła w konkursie od roku 1991, kiedy Anna Sąsiadek dostała się do finału zmagań. Zdobycie tytułu laureata przez Stanisława Węgrzyna było nie tylko symbolicznym wytoczeniem drogi dla tancerzy z Polski, ale również pokazało jak wyrafinowany poziom techniki posiadają polscy tancerze. Konkursowe występy Stanisława można obejrzeć:

 

Kaja Kędzioł