3 maja – Po prostu po polsku

3 maja – Po prostu po polsku
Sygnatariusze Konstytucji Rzeczpospolitej Obojga Narodów z 3 maja 1791 roku nie mogli w pełni spodziewać się konsekwencji swojej decyzji. Znaczy, jasne, zawiązanie się konfederacji targowickiej było do przewidzenia, ale czy taki Ignacy Potocki wraz królem Stanisławem mogli przewidzieć, że dla upamiętnienia tego wydarzenia Radio LUZ będzie grać przez cały dzień polską muzykę?

 

W naszej dziennej rotacji będziemy celebrować wszystkie wymiary polskości – nie tylko oczywistości na stałe zapisane w kanonie polskich klasyków każdej imprezy, ale także największe klasyki polskiego piosenkopisarstwa. Zwłaszcza tego nieoczywistego, utwory znane, choć niekoniecznie podejrzewane o sygnowanie znakiem jakości Teraz Polska. Jazz, hip-hop, disco, ale też pop, techno i muzyka dawna. Polska muzyka we wszystkich smakach i odmianach.

W Audiostarterze o godzinie 9:00 za sterami siądzie znany z audycji Polonez Krzysztof Ciach, żeby zabrać nas w rejs nie tylko parostatkiem pod kuratelą Krzysztofa Krawczyka, ale przede wszystkim po meandrach polskiego niezalu i ukrytych perełkach znanych wykonawców. Natomiast w Ultradźwiękach o godzinie 18:00 Dominik Półtorak i Maciek Tomasiewicz jak zwykle zaskoczą, tym razem swoją interpretacją celebracji święta Konstytucji 3 maja

Nie tylko muzyka

Dla fanów słowa wypowiedzianego też przewidzieliśmy garść atrakcji. Pełna Kultura o 11:00 weźmie na tapet różne wymiary polskiej kultury, ale także poświęci chwilę żeby skupić się nad wymiarem kulturowym ustawy zasadniczej z 1791 roku. W popołudniowym Dzieje się także nie zabraknie ujęć z perspektywy patriotyzmu, zwłaszcza lokalnego.

Trzeciego maja wybierasz się w dziką puszczę, w której nie uświadczysz zasięgu nadajnika FM oraz internetu, a mimo wszystko chcesz posłuchać naszej interpretacji tego dnia? Spokojnie, nasze materiały publicystyczne zagoszczą na naszych kanałach podcastowych już we wtorek.