Audioriver 2022

Audioriver 2022

Ponad stu artystów z całego świata. Jedenaście scen rozsianych po skąpanych w słońcu bulwarach. Trzy dni z najlepszą elektroniką w tej części Europy. XV edycja festiwalu Audioriver rusza już 29 lipca!

Największy, najgłośniejszy, najgorętszy – wszystkie te przymiotniki doskonale pasują do klasyka w poczcie krajowych festiwali. Tegoroczny Audioriver, okraszony okrągłym piętnastym numerem, będzie szczególny z dwóch powodów. Po pierwsze: to kryształowy jubileusz płockiego wydarzenia, na który zaproszono imponującą, chyba nawet bardziej niż w poprzednich latach, liczbę artystów. Po drugie: to pierwszy pełnowymiarowy „Audio” po dwuletniej pandemicznej przerwie; w poprzednim roku event został bowiem mocno okrojony. W 2022 r. apetyty wszystkich koneserów elektronicznego grania są więc rozbudzone do maksimum.

audioriver 2017

Czy Audioriver 2022 pobije frekwencyjny rekord? Przekonamy się już wkrótce! (fot. materiały organizatora)

Organizatorzy raźno wyszli rozpalonym oczekiwaniom naprzeciw, przygotowując line-up w stu procentach godny największego elektrofestiwalu w Polsce. Reprezentacja mainlinerów to z jednej strony niekwestionowani klasycy doskonale znani każdej technogłowie (Robert Hood, Len Faki, Âme i Dixon czy powracający do Płocka Luke Slater), z drugiej projekty, które zdobyły licznych fanów dopiero w ostatniej dekadzie (Bicep, Mall Grab, Ross From Friends). To jednak tylko pierwsza, ściśle klubowa strona medalu. Nie można przecież zapomnieć o kilku(nastu) czarnych koniach, których występy przerzucą kilka pomostów ponad obiekcjami rozmaitych malkontentów. Mamy tu na myśli przede wszystkim występy Damiana Lazarusa, Sevdalizy (chyba największe zaskoczenie w całym programie), LSDXOXO czy nawet, o zgrozo, Solomuna, który również po raz kolejny zawita na słynną skarpę. Mamy nadzieję, że występ tego ostatniego na Audioriver 2022 będzie jeszcze bardziej memogenny, niż jego set w Tulum.

Jak przystało na każdy szanujący się krajowy festiwal tej skali, również na tegorocznym „Audio” nie zabraknie szerokiej reprezentacji artystów rodzimej elektroniki. Wśród ponad 40 artystów z polskiego podwórka zaprezentują się m.in. Catz 'N Dogz, Skarby czy Bartosz Kruczyński, tym razem pod szyldem Earth Trax. Na nieco mniejszym Kosmosie usłyszymy A_GIM-a wraz z Jurkiem Przeździeckim, natomiast Chillout Stage będzie gościć wrocławianina Keczupa oraz weterana krajowego deep house’u Deaf Can Dance. W legendarnym już Cyrku imprezę rozkręci natomiast kolejna reprezentantka Dolnego Śląska – An On Bast. To tylko kilka aliasów z bardzo solidnej polskiej reprezentacji festiwalu. Wszystkie występy zostaną uświetnione pracami rodzimych artystów wizualnych, takich jak FTVision czy Pushka Studio.

audioriver 2022

O, to coś dla nas (fot. fb.com/audioriver)

Ale, ale! Przecież Audioriver znany jest również – a może przede wszystkim – z występów, które poruszają nie tylko serca, ale i ciała. Nie inaczej będzie w tym roku: fani solidnej pompy jak zwykle znajdą coś dla siebie. Spośród absolutnych pewniaków, biegłych w temacie uwznioślających jechanek, my proponujemy stawić się zwłaszcza na występach I Hate Models, duetu Viper Diva (czyli Shlomo i Hadone’a) oraz noizowej podróżniczki Pauli Temple – w tym roku pojawi się na scenie w duecie z niesławnym SNTS-em. Gdziekolwiek, z kimkolwiek, kiedykolwiek się znajdziecie, pamiętajcie o jednym – nawadnianiu!

Jeśli natomiast szukacie pomysłu na after, polecamy spacer na urokliwą płocką starówkę. Przez całą sobotę będziemy mogli wziąć udział w dyskusjach i panelach związanych nie tylko z samą muzyką, ale też całością kultury – nie tylko klubowej. Wśród prelegentów ujrzymy takie nazwiska, jak m.in. Dorota Masłowska, Xawery Żuławski czy też dziennikarka Karolina Wanat, która tym razem będzie reprezentować zaprzyjaźniony OFF Festival. Koneserom sztuki proponujemy zaś wycieczkę do położonego nieopodal Muzeum Mazowieckiego. Płocka placówka oferuje imponujący zbiór artefaktów, zwłaszcza z lat secesji i art deco. Dodatkowo w muzealnym Spichlerzu, położonym tuż nad festiwalowymi bulwarami, będzie można z bliska przyjrzeć się pracom swoistego prekursora ruchu DIY – malarza-prymitywisty Nikifora Krynickiego.

Płocki rynek w trakcie Audioriver 2017 - czy wspomnieliśmy już, że fajny?

Płocki rynek w trakcie Audioriver 2017 – prawda, że fajny? (fot. materiały organizatora)

Dlaczego jeszcze warto wybrać się na festiwal Audioriver? Na to pytanie szeroko odpowiadamy na 91,6 FM od poniedziałku do piątku o 13:00 i 0:00. Pełny line-up, informacje dla gości i resztę atrakcji znajdziecie na stronie organizatora audioriver.pl oraz facebookowym profilu festiwalu. Do zobaczenia na nadwiślańskich skarpach już w następny piątek!

audioriver-2022-05

Długi spacer po betonie – w drodze po emocje na poprzedniej edycji Audioriver (fot. materiały organizatora)

Mikołaj Bensdorff, Zuzanna Pawlak, Sebastian Rogalski