Avant Art Festival 2021

Avant Art Festival 2021

Schyłek lata nie oznacza końca festiwali – już za chwilę, 20.09, rozpoczyna się Avant Art Festival. To już czternasta edycja tego wyjątkowego wydarzenia, łączącego różne dziedziny sztuki, w których muzyka odgrywa pierwszoplanową rolę. W programie znajdują się przede wszystkim koncerty, ale nie zabraknie też spektakli teatralnych i wystaw. Dlatego lineup dokładnie oddaje to, co o festiwalu mówią jego organizatorzy: Avant Art to dźwięki, słowa, obrazy i ruch.
Avant Art to wyjątkowe wydarzenie z jeszcze jednego powodu – festiwal wykracza poza ‘’stołeczny’’ Wrocław, mając swoją edycję również w Warszawie i Berlinie. Chyba nie ma drugiego, polskiego festiwalu, który w podobny sposób wychodzi naprzeciw odbiorcom sztuki awangardowej. Ach, dodam jeszcze, że nie ma takiego drugiego festiwalu, którego organizatorzy okazują tak duże wsparcie polskim artystom, którzy podczas epidemii znaleźli się w trudnej sytuacji. I w końcu – kogo będziemy mieli okazję zobaczyć we Wrocławiu?

Jak wyjaśniają organizatorzy Avant Artu, najwięcej uwagi kierują w stronę muzyki, która jest reprezentacją dla nieoczywistości, krępacji, wyjątków, postformy, czyli awangardy długiej i szerokiej.

Twórczość Bartosza Zaskórskiego zdaje się spełniać wszystkie wytyczne, dlatego to właśnie jego będziemy mieli okazję zobaczyć i usłyszeć już pierwszego dnia festiwalu w Galerii Sztuka na Miejscu. Artysta pod nazwą Mchy i Porosty najbardziej interesuje się tym, co nadpsute i zdeformowane, więc właśnie takich brzmień możemy się spodziewać podczas jego występu – tanecznych, ale i dziwacznie powykręcanych. Konfuzja pomieszana z zabawą – to pewnie będzie ten rodzaj przyjemnej krępacji, o której wspominają organizatorzy Avant Artu.

Pan Daijing jest artystką urodzoną w Chinach, choć obecnie rezyduje i tworzy w Berlinie. To kolejna głośna artystka z wytwórni PAN, głośna również i w dosłownym tego słowa znaczeniu, bo na swojej pierwszej płycie nie stroniła od noise, industrialu i techno. Jednak na drugim krążku, podążyła w zgoła odmiennym kierunku. Nawet najbardziej intensywne partie są tam łagodzone operowym śpiewem lub szeptem, a cisza zyskała równorzędną wartość co dźwięk, tworząc składankę ku czci awangardowej opery oraz eksperymentalnej elektroniki. Ta jedna z najciekawszych twórczyni muzycznej awangardy zagości we Wrocławiu już w przyszłym tygodniu w ramach festiwalu Avant Art. Mając na uwadze jej wcześniejsze miejsca występów – na przykład galerię Tate Modern w Londynie – możemy spodziewać się wszystkiego, co najlepsze.

Bartuś419 zamiast melorecytacji wyrzuca z siebie słowa jak się zrzuca z pleców ciężar: agresywnie, szybko, niedbale. W swojej twórczości przedstawia słuchaczowi wybrane według tylko sobie znanego, nierzadko zaskakującego klucza wycinki rzeczywistości, w których emocje nie są nazwane po imieniu, mimo to zawsze towarzyszą mu w wyjątkowo bezpośredni sposób. Stąd wszystko co prezentuje odbiorcy, zwłaszcza na koncertach, przypomina raczej nieprzewidywalny performance. Muzyka, którą dobiera do własnych słów, to mieszanka eksperymentalnej elektroniki, noisu i industrialu. Taki miks jeszcze bardziej podkręca wydźwięk twórczości Bartusia. Niełatwo jest mówić o tak przesyconym wrażeniami i odczuciami materiale, lepiej przeżyć to samemu w ramach festiwalu Avant Art w Czasoprzestrzeni odbędzie się występ Bartusia419, który pokaże wszystkim chętnym, jak robić eksperymentalny hip-hop w najlepszym wydaniu.

Duo DUMA, to kolejni artyści należący do ugandyjskiego kolektywu Nyege Nyege Tapes, których mamy okazję gościć we Wrocławiu. Dzięki organizatorom festiwalu Avant Art poznamy Martina Khanja i Sama Karugu. Wyłaniając się z podziemnej, metalowo-trashowej sceny Nairobi, równocześnie wyciągają na wierzch najbardziej ekstremalne uczucia – bunt i euforię. A to wszystko dzięki surowemu, dusznemu graniu, które niemalże pęka od okrzyków, hałasu i frenetycznych melodii. Jeżeli na muzyczny wstrząs jesteście gotowi, bądźcie 23 września w Starym Klasztorze.

To tylko kilka sylwetek artystów, których już wkrótce usłyszymy podczas Avant Art Festival. Bogaty program skrywa też takie perełki jak trio JACASZEK / PODPORA / KOHYT, Aleksandra Słyż oraz Zaumne czy T’ien Lai. Kolejnym reprezentantem sceny hip- hopowej będzie Ambro Fiszoski. Na festiwalowych scenach wystąpią też Yao Bobby & Simon Grab, Prison Religion czy kwartet The End, kreślący nowe perspektywy dla współczesnej muzyki eksperymentalnej.

Impart, Galeria Sztuka Na Miejscu, Czasoprzestrzeń, Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, Sary Klasztor, Akademia Sztuk Teatralnych oddz. Wrocław to tam będzie się działo. Sztuka wykroczy z ram, by od 20.09 do 25.09 pozwolić wam doświadczać jej we wszystkich formach. Szczegóły wydarzenia będziemy przedstawiać na antenie Radia Luz. Gościem wtorkowych Ultradźwięków będzie Kostas Georgakopulos, dyrektor artystyczny festiwalu. Pytań nasuwa się wiele, w końcu organizacja Avant Art Festival to nie lada sztuka i o niej pomówimy najwięcej.
Wkrótce widzimy się pod scenami Avant Art Festival, który będziemy dla was relacjonować!

Jagoda Olczyk, Zuzanna Pawlak, Aleksandra Zajdel