BROCKHAMPTON

BROCKHAMPTON

Amerykański kolektyw BROCKHAMPTON zasłynął 5 lat temu za sprawą trylogii Saturation. Niedługo potem odniósł komercyjny sukces, stając się synonimem hip-hopowej kreatywności i innowacji oraz ”najlepszym boysbandem od czasów One Direction”.

 

Historia zespołu zaczęła się w 2010 roku, kiedy to czternastoletni Clifford Ian Simpson znany jako Kevin Abstract zamieścił post na forum internetowym KanyeToThe, wyrażając chęć założenia zespołu hip-hopowego. Na jego ogłoszenie odpowiedziało ponad 30 użytkowników, z którymi Kevin uformował grupę AliveSinceForever. W ciągu czterech lat do projektu udało mu się zwerbować kilku swoich kolegów z liceum: Ameera Vanna, Russella Boringa, Matta Championa i Merlyna Wooda. Wieloosobowy zespół wydał pierwszą epkę The ASF EP, a pod koniec 2014 roku rozpadł się, aby w nieco zmienionym składzie rozpocząć działalność pod szyldem BROCKHAMPTON.

Grupa prężnie wzięła się do pracy. Nagrała kilka singli, zrealizowała kilka teledysków, aż wreszcie przyszedł moment na debiutancki longplay. Był nim mixtape All-American Trash wydany w 2016 roku. Pomimo obecności wielu przyjemnych i przesiąkniętych emocjami utworów, płyta nie spotkała się z pozytywnym odbiorem. Słuchacze zwracali uwagę na nieco chaotyczny układ treści i brak spójności wydawnictwa. All-American Trash bardziej przypomina kompilację pojedynczych artystów niż jednostajne dzieło. Krytyka nie zniechęciła składu do dalszej twórczości. Artyści wiedzieli, że aby osiągnąć sukces muszą włożyć więcej wysiłku w to, co robią.

Rok intensywnej pracy poskutkował pierwszym sukcesem komercyjnym. Wraz z wydaniem albumu Saturation, o BROCKHAMPTON zrobiło się głośno. Utwory zawarte na płycie były bardziej agresywne (choć nie zabrakło też bardziej wrażliwych fragmentów) i dopracowane. Każdy raper ma tutaj przestrzeń, aby przedstawić swoją indywidualną osobowość.

Na kolejne wydawnictwo zespół nie pozwolił zbyt długo czekać. Po zaledwie dwóch miesiącach ukazała się druga część Saturation. ”Dwójka” nawiązuje do oldschoolu, a w wielowarstwowych beatach słychać silny przełom. Do dziś jest skarbnicą największych przebojów, dzięki którym BROCKHAMPTON zyskali rzesze fanów na całym świecie. Ostatni album z trylogii wyszedł pod koniec 2017 roku. Brzmieniowo oczywiście nawiązywał do swoich poprzedników jednak w bardziej alternatywnym i różnorodnym wydaniu. Poza samą muzyką na uwagę zasługują liczne teledyski zrealizowane również przez sam zespół.

W 2018 BROCKHAMPTON podpisali kontrakt z wytwórnią RCA Records, co było istotnym momentem w ich karierze. Pragnąc zachować dynamiczny etos pracy, grupa z wyprzedzeniem zapowiadała kolejny album. Team Effort został jednak opóźniony i zamiast niego miał się ukazać krążek Puppy. Do realizacji obydwu dzieł ostatecznie nie doszło, a w międzyczasie zespół doznał poważnego wstrząsu.

Jeden z członków, Ameer Vann został oskarżony o niewłaściwe zachowanie seksualne i przemoc psychiczną wobec nastoletniej ofiary. Po ujawnieniu tej informacji raper został usunięty z BROCKHAMPTON. Zmagania pozostałych członków ze stratą dawnego przyjaciela dają się wyraźnie odczuć na czwartym albumie, ostatecznie zatytułowanym Iridescence.

Kolejny rok to zapowiedź następnego albumu, jakim był Ginger. Płyta spełniła marzenie Kevina Abstracta o zostaniu popową gwiazdą. Singiel Sugar stał się ogromnym przebojem trafiając na 66. miejsce listy Bilboard Hot 100. Po tym sukcesie ponownie nadszedł moment zagubienia związany z wybuchem pandemii koronawirusa. Podczas lockdownu zespół wydawał na swoim kanale na YouTube single zatytułowane Technical Difficulties, które usuwane były po tygodniu.

Kontrowersyjne odejście Ameera, pokierowanie brzmienia w stronę popu oraz wybuch pandemii zwiastowały bliski koniec BROCKHAMPTON. Drużyna Kevina Abstracta podejmowała wszelkich starań, aby uratować swoją renomę. Albumem, którym mieli się obronić był Roadrunner: New Light, New Machine. Materiał stylistycznie nawiązywał do ich twórczości z czasów świetności, czyli trylogii Saturation. W większości utworów gościnnie udzielają się słynni raperzy tacy jak Danny Brown, JPEGMAFIA czy A$AP Rocky.

Album został dość ciepło przyjęty zwłaszcza przez fanów wczesnego brzmienia BROCKHAMPTON. Jednak sukces ten nie powstrzymał fatum ciążącego nad kolektywem. Poszczególni członkowie stopniowo tracili zainteresowanie nad dalszą współpracą, co 23 kwietnia 2022 roku doprowadziło ich do podjęcia decyzji o zakończeniu działalności.

Kevin Abstract nie dopuściłby jednak do zejścia ze sceny bez stosownego pożegnania. 17 i 18 listopada tego roku wydane zostały dwa ostatnie krążki BROCKHAMPTON. Pierwszy z nich, The Family to solowe dzieło Kevina wyprodukowane przez Bearface’a. Raper wprowadza słuchaczy w swój emocjonalny  świat, opisując ogromny żal po rozwiązaniu projektu. Ostatni album zatytułowany TM zawiera piosenki, które zostały rozpoczęte przez grupę w 2021 roku, ale nigdy nie zostały w pełni ukończone.

Fenomen BROCKHAMPTON nie trwał zbyt długo. Grupa osiągnęła szczyt tak szybko jak z niego spadła. Nie zmienia to faktu, że materiał, który po sobie pozostawili z pewnością inspirować będzie wiele kolejnych pokoleń, a trylogia Saturation pozostanie uznawana za jedno z najważniejszych dzieł muzycznych ubiegłej dekady.

 

Gracjan Matysik