Caroline Polachek

Caroline Polachek

Caroline Polachek powraca z egzotycznym singlem – Welcome To My Island. Ikona amerykańskiej sceny indie pop zapowiada nowy rozdział swojej wielobarwnej twórczości. Na pewno będzie inaczej. Caroline Polachek Artystką Tygodnia w Radiu LUZ.

Forget the rules, forget your friends. Just you and your reflection. 'Cause nothing’s gonna be the same again. No, nothing’s gonna be the same again.

Długo wyczekiwany solowy album – Desire I Want To Turn Into You ukaże się 14. lutego nakładem wytwórni Perpetual Novice. Za stworzenie najnowszego singla, Welcome To My Island odpowiadają Dan Nigro i Jim-E Stack. Odkrywamy w nim zupełnie nowe, jeszcze bardziej wysublimowane oblicze artystki, która z muzyczną gracją manewruje pomiędzy klasycznym, typowym dla ballad śpiewem, a elektryzującą muzyką klubową. Topowa artystka alternatywnego popu nad swoją najnowszą płytą pracowała w wielu krajach – m.in. na zeszłorocznej trasie koncertowej z Dua Lipą. W trakcie przypadkowej imprezy w Rzymie, Caroline Polachek usłyszała singiel Ti Sento Matii Bazar. Utwór łączący europop lat 80. z wyniosłym operowym wokalem stał się dla artystki latarnią, wskazującą dokąd chce iść i czego spróbować.

 

37-letnia Amerykanka w latach 2005 – 2016 współtworzyła zespół Chairlift, w skład którego wchodzili również Aaron Pfenning oraz Patrick Wimberly. Początkowo grupa lubująca się w nieinwazyjnych brzmieniach synth-popu nie miała wielkich planów. Studenci z University of Colorado zamierzali tworzyć skromne podkłady muzyczne do użytku w domach strachów. W 2008 roku wysiłek muzyków niespodziewanie przerodził się w debiutancki, niezwykle przemyślany album Does You Inspire You. Główny singiel Bruises po latach od wydania okazał się hitem, a teledysk do Evident Utensil nominowano do nagrody MTV Video Music Awards w kategorii przełomowe video. W późniejszych latach, Chairlift – w składzie Polachek & Wimberly wydał jeszcze dwa albumy. W 2012 roku był to równie kojący brzmieniem album Something, a w 2016 roku Moth z magnetycznym singlem Ch-Ching. W grudniu tego samego roku Chairlift ogłosiło swój rozpad.

W latach rozkwitu sukcesu Chairlift, Caroline zaczęła testować swoją muzyczną kreatywność solo. W 2013 roku pod pseudonimem Ramona Lisa, z którego korzystała w granych DJ setach, wydała debiutancki album Arcadia. Tworząc nowe alter-ego inspirowała się artystami, których wygląd był nierozerwalnie związany z ich muzyką, takimi jak David Bowie, Marilyn Manson, czy zespół Nirvana. Arcadia została w całości wyprodukowany przez artystkę. Mistyczne brzmienia inspirowane czasem spędzonym w Rzymie, Polachek opisuje jako pasterską muzykę elektroniczną. Prezentowane w utworach wokale, nagrywała do mikrofonu wbudowanego w komputer w trakcie światowej trasy zespołu Chairlift.

Drugi album Drawing the Target Around the Arrow artystka wydała ponownie pod pseudonimem, tym razem pochodzącym od jej inicjałów Caroline Elizabeth PolachekCEP. Projekt ujrzał światło dzienne w styczniu 2017 roku jako album niespodzianka – w zaledwie miesiąc po rozpadzie zespołu Chairlift. Album różni się od wcześniejszych prac artystki tym, że składa się wyłącznie z minimalistycznych utworów instrumentalnych. Polachek chciała stworzyć muzykę użytkową, która posłuży nam jako akompaniament do przebudzenia lub pracy.

Caroline wielokrotnie, intensywnie i efektownie współpracowała z artystami, takimi jak Blood Orange, Fischerspooner, Christine and the Queens, czy brytyjskim kolektywem muzycznym PC Music. W 2013 roku razem z Beyoncé i Jamesem Fauntleroy napisała i wyprodukowała utwór No Angel.

W 2019 r. nareszcie przyszedł czas na uderzający Pang. Trzeci solowy album Polachek jest pierwszym podpisanym jej imieniem i nazwiskiem. Aksamitny avant-pop w połączeniu z  syntetycznym, częściowo akustycznym i elektronicznym brzmieniem idealnie nastraja w smutniejsze dni. Główną inspiracją Polachek były emocje towarzyszące rozstaniu z mężem. Album spotkał się z uznaniem krytyków, zajmując m.in. pierwsze miejsce na liście magazynu Dazed. Ponownie wykreował nowy image Polachek, który ostatecznie utwierdził jej mocną pozycję na scenie alternatywnego popu.

Jak będzie z Desire I Want To Turn Into You? Przekonamy się już 14. lutego!

Klara Zimna