Dolly Parton

Dolly Parton

Muzycznym pyłem pokrywa szarość codzienności, niczym wróżka chrzestna swoimi dobrymi słowami obdarza innych artystów. Pozostając w blasku sceny, Dolly Parton Artystką Tygodnia w Radiu LUZ.

Trudno w kilku znakach i trzech utworach podsumować karierę muzyczną, co więcej, życie. To właśnie je Dolly Parton poświęciła twórczości. Mówiąc o jej karierze nie możemy pominąć jej doświadczeń, bo dopiero wtedy widzimy artystkę kompletną.

Szacuje się, że od samego początku swojej pięćdziesięcioletniej kariery Dolly Parton napisała około trzech tysięcy utworów, z czego tylko czterysta pięćdziesiąt zostało oficjalnie wydanych. Tak obszerny warsztat tekstowy dowodzi geniuszu wokalistki, a także stanowi powód naszego wyróżnienia jako Artystki Tygodnia. Muzyka jest jej największą miłością, a swoje pierwsze kroki w stronę scenicznego piedestału podejmowała jeszcze jako nastolatka. Pełna szczerości, zawsze trafia w sedno, całkowicie obnażając się przed słuchaczami. Podaje nam swoje emocje jak na dłoni. Może właśnie dlatego twórczość Dolly jest w stanie chwycić za serce nawet najtwardsze jednostki. Stanowi pewnego rodzaju emocjonalny kompas, towarzyszący nam w każdej nowo obranej podróży.


Jolene

1973

RCA

Proste, lecz niebanalne połączenie boleśnie szczerych tekstów i rozbrajających melodii czyni muzykę country niebywale wyjątkową. Czas na prawdziwy klasyk takiego zestawienia. Szczególnie urzeka kontrast między kruchą ulotnością, jakiej doświadcza artystka, a przyznaniem prawdy tytułowej bohaterce. Jej skóra niczym kość słoniowa, jej oczy niczym szmaragdy – Jolene mogłaby mieć każdego. Dolly wyczuwa zagrożenie, doskonale zdając sobie sprawę, że nie ma na nie najmniejszego wpływu. Jej szczęście zależy od Jolene i czegokolwiek bohaterka utworu nie postanowi zrobić. To tylko dowodzi sile bezsprzecznie intensywnego uczucia artystki w stronę swojego partnera. Czy jest jednak coś, co może zrobić, by tylko go zatrzymać?


Love Is Like A Butterfly

1974

RCA

Kiedyś obciachowa, teraz zyskuje na popularności. Muzyka country wraca do łask i przestaje kojarzyć się ze sztampą. Wyruszamy ku przygodzie, by odkryć ciepłe melodie, które koją zszargane zmysły. Przypominamy sobie, że o uczuciach można mówić bezpośrednio. Proste kompozycje pozostawiają nas z sensem, którego w świecie nadmiaru bodźców nie musimy szukać pod kolejnymi warstwami utworu. Dzięki temu trafia do słuchaczy niezmieniony, jeży włosy na karku i sprawia, że koniuszki palców mrowią. Miłość jest delikatna jak skrzydła motyla i w okamgnieniu może zmienić obiekt westchnień. Dlatego Dolly Parton mówi o niej często i bez ogródek, chwyta to co ulotne.


Wrecking Ball

2023

Butterfly

Przez lata w showbiznesie Dolly Parton zdobyła wielu przyjaciół. Na swoim najnowszym krążku postanowiła ich uhonorować. Rockstar to album złożony z coverów utworów, które towarzyszą nam od wielu lat, ale teraz mamy okazję poznać je tak jak czuje je Dolly. Jej wrażliwość przenika znane melodie i dodaje szczypty, tego czegoś, tego magicznego pyłu… Jednym z najbardziej poruszających jest wykonanie Wrecking Ball wraz z Miley Cyrus, dla której faktycznie jest wróżką chrzestną. Głosy obu artystek dopełniają się w najbardziej łamiących fragmentach zyskując siłę, która przenosi nas nad wszelkimi uprzedzeniami.

Skupiliśmy się głównie na muzycznej karierze Dolly Parton, lecz nie możemy przemilczeć jej innych talentów. Przez lata prowadziła własny program telewizyjny, grała w filmach i serialach, a jej teksty trafiły w ręce innych artystów, by nie tylko pod jej nazwiskiem zdobywać złote płyty. Przedstawiamy ikonę.

Aleksandra Zajdel, Antoni Winiarski