Forest Drive West – Break

Jeden z największych nowatorów współczesnej muzyki klubowej z brytyjskim rodowodem z nową labelową współpracą? Brzmi jak ważne wydarzenie dla elektronicznych geeków, którzy nie uznają sezonów ogórkowych w wydawniczym undergroundzie.

Joe Baker aka Forest Drive West zasłużył się ostatnimi laty dla tworzenia tak potrzebnego pomostu pomiędzy eleganckim, dubującym techno a zadziornymi amen breakami i chłodnym, minimalistycznym drum and bassem. Budząc podziw coraz szerszego grona odbiorców, wyprowadzał swoje gatunkowe fuzje na wyższy poziom z każdym nowym wydaniem. Co wydaje się być istotne, Joe ewidentnie nie uznaje wiązania się z jedną wytwórnią i wpadania w brzmieniowe schematy, które nieraz wynikają ze stylistycznych ram charakteryzujących poszczególne labele.

I tak FDW w zaledwie pięć lat zdołał pojawić się w katalogach tak odmiennych muzycznie oficyn, jak Rupture, Livity Sound, Whities, Delsin, R&S, Echocord czy Midgar, kończąc na ultraekscytującej zapowiedzi EP-ki dla kultowego Ilian Tape braci Zenker z Monachium. Cztery ostre jak brzytwa numery cechuje typowa dla Joe (czyli na najwyższym poziomie) precyzja w programowaniu układów perkusyjnych i przeszywająca filmowa atmosfera. Kończący płytę Creeper kawałek pt. Break składa należyty hołd dla kultowych Ilian Tape’owskich padów – brzmiących subtelnie, organicznie i emocjonalnie. W sam raz na letnią nostalgię za imprezowym outdoorem d o s k o n a ł y m.

Szymon Baczyński