Fuggedaboudid i gabbagool – dwadzieścia lat serialu Rodzina Soprano

Fuggedaboudid i gabbagool – dwadzieścia lat serialu Rodzina Soprano
„10 stycznia 1999 roku pewien gangster wszedł do gabinetu psychiatry i zmienił historię telewizji na zawsze…” – tak o Rodzinie Soprano piszą Matt Zoller Seitz i Allan Sepinwall w książce The Sopranos Sessions analizującej serial HBO z nieprawdopodobną wnikliwością. Ich praca jest dziennikarskim odpowiednikiem operacji neurochirurgicznej, gdzie pod lupę brane są najdrobniejsze szczegóły, motywy i wątki rozciągniętej na sześć sezonów historii Tony’ego Soprano.

 

I nic dziwnego – serial o mafii z New Jersey to pozycja kultowa. W trakcie pandemii wiele osób zdecydowało się do tej produkcji powrócić lub też obejrzeć ją w ogóle po raz pierwszy. 25 lat po premierze fandom wciąż ma się dobrze, organizowane są konwenty, pojawiają się nowe memy, zaś członkowie obsady tworzą nawet własne podcasty, w których wracają wspomnieniami do pracy nad serialem. Na to, że wielu widzów z nostalgią powraca do serialu Tony Soprano miałby pewnie do powiedzenia jedno: „Remember when” is the lowest form of conversation. Innego zdania jest jednak Tony Sirico, który wcielił się w serialu w postać Pauliego Walnutsa:

Ikoniczny odcinek Pine Barrens obchodził niedawno 20 urodziny. Jako indywidualna opowieść broni się świetnie – gdy znamy jednak kontekst całego serialu, historia o dwóch gangsterach zagubionych zimą w lesie staje się jeszcze lepsza. To tak zwany fan favourite, i naprawdę nic w tym dziwnego. Łączy on w sobie wszystko to, co w Rodzinie Soprano najlepsze – absurd, czarny humor, przemoc, gra z konwencjami i oczekiwaniami widza. Z okazji tego dwudziestoletniego jubileuszu (a także umówmy się, dlatego, że po prostu chcieliśmy pogadać o ulubionym serialu) poświęciliśmy całą odsłonę Pełnej Kultury produkcji HBO. 

Źródło: reddit.com/r/europe

Pandemia koronawirusa trochę popsuła plany wydawnicze studiom filmowy, jednak Warner Media już potwierdziło, że 24.09.2021 będzie miał premierę pełnometrażowy prequel Rodziny Soprano zatytułowany The Many Saints of Newark. U steru projektu (jako reżyser i scenarzysta) stanął David Chase, czyli osoba odpowiedzialna za sukces The Sopranos. 

O tym, jak to z kultowością tego serialu jest porozmawialiśmy z doktorem Dawidem Junke z Instytutu Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Dr Junke to autor książki Transcendencja i sekularyzacja. Motywy religijne we współczesnych amerykańskich serialach telewizyjnych, badacz produkcji i recepcji seriali telewizyjnych. Posłuchajcie, na czym ta rewolucja przeprowadzona przez HBO i Rodzinę Soprano polegała – kim był pomysłodawca i showrunner David Chase, i jak do tego doszło, że to właśnie ten serial stanowił złoty standard dla telewizji ostatnich dwóch dekad? Do posłuchania podcastu zapraszają Michał Jaworski i Olek Młyński.