Natalia Kukulska – W biegu (dadan karambolo flip)

W istnym biegu był dadan karambolo przez cały 2022 rok. Począwszy od owocnej działalności z ramienia kolektywu SPLOT i debiutu ich labelu w postaci epki deers by bess, przez kilka znaczących singli w hołdzie dla bogatego bassowego dziedzictwa Wielkiej Brytanii, aż po długogrający album braincage dla wrocławskiego kolektywu regime brigade.

W ramach zapowiedzi swojego debiutanckiego LP, autor audycji grit, sięgnął do twórczości Natalii Kukulskiej i jednego z najsłodszych okresów dla polskiej muzyki popularnej. Wczesno-rejwowa reinterpretacja W Biegu z 1997 roku okazała się strzałem w dziesiątkę. Nie tylko ze względu na pozytywne przyjęcie przez szeroko pojętą scenę klubową, ale także przez potencjał na powrót klasyka Kukulskiej do topki muzycznych zestawień 2022 roku. W końcu lepiej późno niż wcale!

Nowa odsłona W biegu wyraźnie nawiązuje do brytyjskich szlagierów z początku lat dziewięćdziesiątych. Don dadan, idąc śladem producentów pierwszej fali kultury rave, dorzucił do głosu Kukulskiej kultowego amen breaka, przeszywający reese bass oraz euforyczne pianino rodem z wczesnego breakbeatu czy UK hardcore’u. Z tego ekstatycznego połączenia piano-break-popularny sampel, mamy sentymentalnego, parkietowego killera – którego:

1. nie sposób przestać nucić.

2. nie da się wyrzucić z myśli.

3. trzeba było nagrodzić!

Natalia KukulskaW biegu (dadan karambolo flip) jednym z najlepszych Mocograjów 2022 roku według redakcji muzycznej Radia LUZ!

Kamil Winiarz