Nyamekye Junction – GMT

Nyamekye Junction to jedno z bardziej popularnych i zatłoczonych skrzyżowań w stolicy Ghanie, a od niedawna także nowy, trzyosobowy projekt muzyczny z debiutem w Kitto Records. Trio złożone z burundyjskiej wokalistki Betiny Quest, ghańskiego wokalisty Eli’ego A Free oraz niemieckiego multiinstrumentalisty Ma.ttica pojawia się z misją poszerzenia horyzontów afrykańskiego undegroundu. Zwraca również uwagę, że niezależne brzmienie Afryki nie musi się opierać na terminach Afrobeat, qgom czy amapiano.

Debiutancka epka Dasein w stu procentach wyraża wizję zespołu, stawiając na innowacyjne rozwiązania w integracji African music z wpływami innych gatunków, czy brzmień zakorzenionych np. w Wielkiej Brytanii. Stąd w inspiracjach trio znajdzie się Erykah Badu, Nina Simone, ale także Benjamin Clementine czy dubstepowa legenda Mala.

Lead singlem od Nyamekye Junction został GMT, który w tym tygodniu w roli Mocograja zadebiutuje na falach wznoszących 91.6 FM. Broken beat, bass, perskusjonalia, tradycyjne frikyiwa i kayamba połączone syntezatorami i samplerem. W słowach: polityczne, antykolonialne przesłanie, w muzyce: nostalgia i futuryzm.

Kamil Winiarz