O, grzybie!

O, grzybie!
Grzyby to nie tylko owocniki z kapeluszami, których szukamy jesienią, czy drożdże, pomagające nam w piekarnictwie i piwowarstwie, ale całe fascynujące królestwo Fungi, będące źródłem wielu leczniczych substancji, kuszące bogactwem smaków i tajemnic do odkrycia.

 

W audycji Na Synapsach na antenie Radia LUZ Agnieszka Barbach, Anna Buchwald i Jakub Jastrzębski przedstawili wiele niezwykłych mykologicznych (grzybowych) ciekawostek. Z niej możecie się dowiedzieć się czym są adaptogeny i jak wpływają na naszą koncentrację oraz jakie gatunki grzybów kryją w sobie lecznicze właściwości. Posłuchacie między innymi o występującym w wysokich górach Tybetu maczużniku chińskim i rosnącej także w Polsce lakownicy żółtawej (objętej ochroną częściową). A bonusowo zdradzamy, dlaczego zagniatanie pajęczyny z chlebem i śliną mogło naprawdę pomagać:

Natomiast jeśli wolicie historie pełne akcji, doprawione odrobiną dramatu, to na pewno zainteresują Was opowieści o tym, w jaki sposób grzyby polują na przepyszne wrotki i nicienie. Ponadto czasem zdarza się im zawładnąć jakąś mrówką albo spowodować klątwę – Tutanchamona lub… Kazimierza Jagiellończyka. Poznacie także odpowiedzi na militarne pytania – czy grzyby używają harpunów oraz jak działają balistospory:

Audycji Na Synapsach możecie słuchać na naszej antenie w każdą środę o godzinie 17:00 i w sobotę od godziny 15:00.