Oxford Drama

Oxford Drama

Zakończenie działalności i piękny powrót w jednym roku. Ponad półroczna przerwa aby zrozumieć wartość wspólnego tworzenia. Świeże doświadczenia w projektach pobocznych i w końcu niezwykły, dojrzały, urzekający i ważny album "Songs" wydany 21 września nakładem ART2. To wystarczające powody aby bliżej przyjrzeć się duetowi Oxford Drama.

Gosia Dryjańska i Marcin Mrówka bez większych nadziei wypuścili w 2014 roku do sieci pierwszy utwór pod szyldem Oxford Drama. Tak rozpoczęła się piękna podróż, która trwa do dzisiaj. Na EPkę nie trzeba było długo czekać. Delikatnym, vintage'owym stylem skradli serca wielu słuchaczy. A wśród nich muzyków zespołu KAMP!, również trudniących się prowadzeniem wytwórni BRENNNESSEL. Ta fascynacja musiała zaowocować. Tak powstał minialbum "Fluctuations", wskazujący dalszy kierunek ich rozwoju.

Poszli za ciosem i rozpoczęli pracę nad długogrającym krążkiem. Stworzyli dopracowany, wielobarwny i szczery album "In Awe". "Album ma swoją narrację – zaczyna się bardzo letnio, kończy bardzo jesiennie" – komentuje Marcin Mrówka – "Ma momenty z potencjałem radiowym, ale jednak jest to płyta trudna w odbiorze, wymagająca skupienia". Oprócz znanych z "Fluctuations" utworów, pojawiło się na nim również kolejnych 8 premierowych.

Album został bardzo dobrze przyjęty, przez media zestawiany najczęściej w czołówkach najlepszych wydań roku. Oxford Drama pracowali jednak już nad kolejnymi nagraniami. W 2016 roku wypuścili dwa nowe single "Coney Island" oraz "Melinda", które nawiązywały do kultury amerykańskiej i muzyki lat 90'. To próba powrotu do lat młodzieńczych, pierwsza styczność z kulturą amerykańską, poznawaną głównie przez MTV, kreskówki i dzieła popkultury. Radość z nowych nagrań nie trwała jednak długo. Zespół bowiem po krótkim czasie ogłosił zakończenie działaności, publikując jednocześnie dwa kolejne utwory, które miały znaleźć się na nowym krążku: "Velvet" i "110". 

Dla muzyków Oxford Drama rozpoczął się okres pracy nad oddzielnymi projektami. Gosia rozpoczęła współpracę z Julią Marcell, Marcin z kolei wspierał wrocławskie składy Naphta and the Shamans oraz Bluszcz. Stan zawieszenia działalności był względnie niedługi. Wraz z oficjalnym komunikatem o powrocie pojawiły się konkretne zapowiedzi nowego krążka pod szyldem ART2. Teaserami były kolejno utwory "Alter Ego" a następnie "Be Kind" zapowiadające na 21 września album "Songs". 

I choć wypracowali swój charakterystyczny styl, to zdecydowanie na "Songs" słychać ewolucję w stosunku do debiutanckiego "In Awe". To dojrzałe dzieło skomponowane z myślą o rozszerzonym składzie scenicznym, bardziej świadome, przemyślane i osobiste. Pomimo wyczuwalnej lekkości traktuje o tematach ważnych, osobistych przeżyciach, akceptacji samego siebie. Materiał jest już dostępny w całości do odsłuchu, a sam zespół zapowiada już jesienną trasę koncertową promującą krążek.