Panda Bear ft. Sonic Boom – Everyday Dub (Adrian Sherwood 'Reset In Dub’ Version)

Soundsystemowy guru i człowiek instytucja muzyki dub powraca z kolejną częścią autorskich dekonstrukcji. Mający wiele wspólnych kontekstów i historii z naszą rodzimą sceną Adrian Sherwood, robi to, w czym specjalizuje się od kilku dekad. Manipuluje stworzonym wcześnie utworem, tworząc jego zupełnie nowe struktury i kierunek estetyczny. Niektóre elementy utworu są kasowane, niektóre wzbogacane, niektóre też edytowane – w taki sposób odbywa się rzeczona dekonstrukcja, o której śmiało można mówić również w kategoriach rekonstrukcji.

Na dubowy warsztat legendarnego dekonstruktora trafia tym razem płyta Reset z 2022 roku autorstwa Panda Bear & Sonic Boom, dołączając poniekąd do licznego grona produkcji jamajskich artystów i artystek, ale też sław brytyjskiej sceny muzycznej, którym Adrian Sherwood dopisał In Dub do tytułu ich utworu lub płyty.

Płyta Reset w oryginale urokliwie porusza się po estetyce lat 60., w pełnym-gatunkowym tego słowa znaczeniu. Sherwood wysyła to brzmienie w kosmos, przepuszczając przez galaktyczny filtr i de-re-konstruując z dodatkiem echa, reverbów, delayów i nowych partii perkusyjnych. Efektem mistyczne piękno – zbudowane z dwóch odległych sobie muzycznie przestrzeni.

Kamil Winiarz