Paweł Rogiński: Mistrz Polski Slamu Poetyckiego 2022

Paweł Rogiński: Mistrz Polski Slamu Poetyckiego 2022

VI Mistrzostwa Polski Slamu Poetyckiego w Poznaniu, zdjęcie: Marta Wieczorek

Można krzyczeć, piszczeć, śpiewać, tańczyć; ale nie można stosować rekiwzytów. Slam to wydarzenie performatywne. Liczy się słowo, rytm, sztuka zaczarowania widownii. Ale to także przestrzeń w której pozytywna atmosfera odgrywa naczelną rolę
Każdy z występujących ma od trzech do pięciu minut na wyrażenie siebie ze sceny. Slamerzy mierzą się ze sobą w pojedynkach jeden na jednego, a o zwycięstwie decyduje widownia: najczęściej przez podniesienie ręki sygnalizujące, który występ podobał im się bardziej. Slamy poetyckie nie mają ujednoliconej formuły, więc zdarzają się turnieje, gdzie głos oddawany jest przez zaznaczenie na karcie oceny od 1 do 5.  Jakkolwiek by nie głosować – pojedynki kontynuowane są w systemie pucharowym do wyłonienia ostatecznego zwycięzcy.

 

Czym jest slam?

Ostatecznym zwycięzcą VI Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego został Paweł Rogiński. Dla wielu mogło to być zaskoczenie, bo po raz pierwszy w historii tego wydarzenia, laureatem został zawodnik nie będący reprezentantem konkretnego miasta, a tryumfator dodatkowych eliminacji. W finale zmierzył się z Rudką Zydel, reprezentantką Krakowa i legendą polskiej sceny slamowej, będącą w tym fachu od ponad dekady.

 

Finałowy występ Pawła Rogińskiego

Reprezentantem Wrocławia na Ogólnopolskich Mistrzostwach Slamu Poetyckiego, był Krzysiu Bielka, którego sylwetkę przedstawialiśmy na naszej antenie na początku wakacji: