Posłuchaj: Rozmowa z dr. inż. arch. Jerzym Łątką – laureatem 9. edycji FameLab Polska

Posłuchaj: Rozmowa z dr. inż. arch. Jerzym Łątką – laureatem 9. edycji FameLab Polska
Seweryn Baryka w porywającej powieści Stefana Żeromskiego, podczas jednej ze swoich gorączek roztaczał przed swoim synem wizje szklanych domów w Polsce. W zasadzie absolutnie nic nie uzasadnia niniejszego porównania, ale spróbujmy – dr inż. arch. Jerzy Łątka roztaczał wizję papierowych domów. I dzięki temu wygrał dziewiątą edycję konkursu FameLab.

 

FameLab to międzynarodowy konkurs dla studentów, naukowców i osób zajmujących się zastosowaniem nauki w życiu codziennym. Uczestnicy stają na scenie, by przedstawić publiczności wybrane przez siebie zagadnienie naukowe. Mają na to zaledwie trzy minuty, a do pomocy wyłącznie rekwizyty, które są w stanie sami wnieść na scenę. Przy czym – nie mogą to być multimedia. W misji oczarowania jurorów i publiczności są więc zdani wyłącznie na własne umiejętności.

Finał dziewiątej edycji FameLab odbył się w minioną niedzielę. Dr Łątka zachwycił publiczność oraz jury swoją, tu cytat:

„Radosną swobodą wypowiedzi. [nagrodę otrzymał – przyp. red.] Za pokazanie nauki w codziennym zwyczajnym materiale, za ważny temat dotyczący ekologii i gospodarki odpadami oraz kwestii społecznych”

 

Papierowe domy, to nie mrzonka rozpadająca się szybciej niż końcowe sezony House of Cards. Architektura z papieru może okazać się olbrzymią pomocą dla ofiar katastrof naturalnych i konfliktów zbrojnych. O tym gdzie jeszcze taka technologia może się przydać opowiadał sam nagrodzony w rozmowie z Patrycją Wojczyszyn i Mateuszem Rabiegą.