Posłuchaj: Ukraina – życie w cieniu frontu

Posłuchaj: Ukraina – życie w cieniu frontu
Najpierw pojawia się narastający gwizd. Dla każdego, kto zna ten dźwięk, czas zamiera na chwilę. Przy odrobinie szczęścia nadlatujący pocisk wybuchnie gdzieś indziej, świst zacznie cichnąć lub urwie się nagle, zastąpiony hukiem eksplozji. Niebezpieczeństwo mija. Można wracać do codziennych zajęć. Takie sceny to chleb powszedni dla tysięcy Ukraińców. Jak wygląda życie w cieniu frontu?

 

Jest ich dwóch – Amadeusz Kucharzewski pisze, Amadeusz Świerk fotografuje – zdecydowali się działać. Wraz z organizacją Ukrainehilfe Unna dostarczają do Ukrainy pomoc humanitarną dla naszych wschodnich sąsiadów. Na swojej drodze spotykają wzruszające, przerażające, a czasem wesołe historie ludzi, żyjących w kraju gnębionym wojną. Wsparcie niosą nie tylko na miejscu, ale też po powrocie, dzieląc się swoim materiałem reporterskim.

W rozmowie z Ewą Wąsikiewicz o tym, jak działa pomoc humanitarna dla Ukrainy i czy jest skuteczna. Wspólnie starają się przybliżyć doświadczenia osób dotkniętych wojną, ich problemy i lęki. Wspominają o cichych bohaterach tej wojny, którzy nie mieszczą się w obowiązującej narracji i o samych mediach – ich wpływie na to, co dzieje się w Ukrainie.