Skąp się w wakacyjnej ramówce Radia LUZ

Skąp się w wakacyjnej ramówce Radia LUZ
Taka spiekota w mieście to piekło. Żar leje się z nieba. Chcielibyśmy, żeby Wicherek na jutro zapowiedział deszcz. Ale tego nie zrobi, bo od pięćdziesięciu lat nie prowadzi pogody w telewizji. Poza tym, kto jeszcze ogląda telewizję? Radio – to co innego! Zwłaszcza gdy garść nowości na naszej antenie gości; w wakacje usłyszysz nasz popis zdolności!

 

Nie jesteśmy z cukru, nie obawiamy się deszczu. Zamiast znakomitej parasolki, wyrób krajowy do kupienia w Centralnym Domu Towarowym, mamy sześć nowych audycji, które na pogodę jak i niepogodę dostarczą rozrywki oraz zestawu innych emocji pożądanych przez pokolenie młodsze, młode oraz młode duchem.

W poniedziałki parzyste (a jak wiadomo, poniedziałek 4. lipca jest parzysty bo wypada czwartego, a cztery jest podzielne przez dwa bez reszty) o 23:00 czekać na Was będzie METAnoia autorstwa Ganny Grudnytskiej. Muzyka klubowa niektórym wydaje się być tylko bezmyślnym tupaniem nogą, graniem cudzych utworów z pendrajwa i majtaniem łapami pod wpływem bitów, gitów i innych hitów, ale jeżeli ktoś tak uważa to najprawdopodobniej nie słucha Radia LUZ, więc skupmy się na innej kategorii odbiorców; tej, która klubowy seans może zrównywać z seansem spirytystycznym, która kładzie nacisk na doświadczeniu ciemności sali i refleksji znikającej jak światło stroboskopu. Usłyszymy zestaw didżejskich setów przemieszanych z dywagacją na tematy tak różne jak psychologia i medytacja.

Natomiast w środy nieparzyste o 20:00 zapraszamy na spotkanie z (Nie)szporami autorstwa Pauliny Płanety. To audycja, której nie da się opisać słowami, więc nawet nie podejmuję tej próby. Jeżeli tytuł tej audycji wywołuje w Tobie nagłe swędzenie głowy, to poczekaj z drapaniem na to co przygotowaliśmy na każdą sobotę o godzinie 19:00. LUZ na ramiączkach to specjalna wakacyjna selekcja opracowywana przez redakcję muzyczną, której celem jest znalezienie najdoskonalszego soundtracku do letnich zachodów słońca. Ponadczasowego, w przeciwieństwie do przewiewnych topów na ramiączkach, które są totalnie zeszłosezonowe.

Większych entuzjastów słowa mówionego niż rapowanego, śpiewanego, melorecytowanego czy wykrzykiwanego znad didżejskiej konsolety zadowolą nasze propozycje, niezorientowane tak mocno wokół muzyki. W czwartki nieparzyste zapraszamy na godzinę 17:00, kiedy Gosia Rybak oraz Dominika Jezierska opowiedzą o Architekturze na głos, pokazując bardziej ludzkie oblicze architektury, zarówno w znaczeniu osób tworzących świat architektoniczny, jak i wytłumaczenia po co dorosłemu człowiekowi wiedzieć czym jest tympanon i czym się różni od archiwolty.

W soboty równie nieparzyste o 21:00 spotkamy się i zaprzyjaźnimy z NBA z każdej strony dzięki audycji Timeout Mateusza Florczyka, który w przerwie od sezonu zasadniczego i playoffowego najważniejszej ligi koszykarskiej świata umili czas informacjami bieżącymi jak i historycznymi z parkietu i pozaparkietu. Natomiast w niedziele, a jakże, nieparzyste o godzinie 18:00 przyjrzymy się historycznemu misterium najważniejszej rzeki stolicy Dolnego Śląska. Odra 1997 to projekt Radia LUZ i Centrum Historii Zajezdnia, który przybliży temat powodzi tysiąclecia z perspektywy Wrocławia i jego mieszkańców, ich różnych perspektyw i różnic w pamiętaniu tego historycznego wydarzenia.

 

Nie trzeba brać udziału w pieszym rajdzie PTTK na odznakę nizinną (chociaż dobrze jest łączyć przyjemne z pożytecznym i dobrze jest mieć odznakę), aby prześledzić zmiany ulubionych audycji w tygodniu. Cześć, tu Otaku, czyli audycja o witaniu się po japońsku Darii Majewskiej i Kamili Chyziak w wakacyjnej ramówce do usłyszenia w co drugi poniedziałek o 17:00. Zmiany także w poniedziałkowy wieczór. Muzyczne stwory, czyli Marta Jawor i Mikołaj Szmeichel przenoszą się na 23:00, tygodnie nieparzyste. Łukasz Sidorkiewicz zaprasza na kultowy Regulator – program wypakowany premierami singlowymi i wydawniczymi – w każdy wtorek o 20:00. Muzyka do puszczania po ciemku, Maćka Tomasiewicza i Dominika Półtoraka, nie tak zupełnie po ciemku, bo w każdy wtorek o godzinie 22:00, chociaż dzień już staje się coraz krótszy, więc we wrześniu to tak, już po ciemku zupełnie.

Ola Zajdel i jej Słuchność już nie co dwa tygodnie a co tydzień – w środy o 21:00. Odkurzacz Filipa Baczyńskiego i Rare Grooves Pedro Mirandy łączą siły w pasmo nie godzinnne, a dwugodzinne. Rare & Dusty, czyli maksimum winylowych perełek w formie audycji mówionych, ale i setów w każdą środę od 22:00 do północy. Na powrót nauczymy się oddychać w nauce oddychania podczas audycji z ambientem, deep techno i innymi subtelnymi odmianami muzyki elektronicznej w każdy czwartek o 20:00. A w weekendowe wieczory redakcja muzyczna zaprasza na garść nocnego, klubowego brzmienia. To Mikser, ale tylko z nazwy, bo przecież nie z brzmienia, będzie się kojarzył ze sprzętami kuchennymi. Ponadto świat kulturalny i wrocławski połączą się w jeden podczas miejsko-kulturalngo pasma Włącz Wrocław od poniedziałku do piątku o godzinie 16:00.

 

Jeszcze mało gorącego słońca? W niedzielę wybierasz się nad zalew? To fajnie, wszystko w porządku. Zazwyczaj świętujemy start nowej ramówki imprezą, ale zazwyczaj nie mierzymy się z trzema morderczymi żywiołami jednocześnie. W takim wypadku, do zobaczenia końcówką lipca.