Slowdive

Slowdive

Slowdive: przypomnienie dzieł legendarnego zespołu z okazji ich trasy koncertowej.

Już 24 stycznia 2024 roku w Warszawie wystąpił legendarny shoegaze’owy zespół Slowdive. Przygotujcie się na niezapomniane muzyczne przeżycie. Zespół oczarował fanów swoją eteryczną atmosferą, wirującymi gitarami i przejmującym wokalem podczas tego, co okazało się na niesamowitym doświadczeniem koncertowym, my w Radiu LUZ chcemy zaprosić Was na świętowanie tej wyjątkowej okazji.

Sukces Slowdive w dużej mierze wynika z ich innowacyjnej roli w gatunkach takich jak shoegaze i dream-pop, wyróżniających się eteryczną atmosferą i urzekającymi pejzażami dźwiękowymi. Szczególnie dzięki albumowi Souvlaki ich pomysłowe wykorzystanie warstwowych gitar, efektów ambientowych i eterycznych wokali, wyróżniło i ugruntowało ich miejsce w branży muzycznej. Muzyka Slowdive odniosła trwały sukces, ponieważ ma ponadczasowy charakter, który przemawia do wszystkich grup wiekowych, nawet po otrzymaniu z początku fali krytyki. Po dłuższej przerwie zespół ponownie zjednoczył siły w 2014 roku, a wydanie albumu zatytułowanego Slowdive w 2017 roku jeszcze bardziej ożywiło ich profil, umożliwiając im zaangażowanie zarówno oddanych fanów, jak i nowej publiczności. Trasa koncertowa w 2024 łączy się natomiast z wydaniem ich najnowszego albumu Everything is Alive, z którym zespół zdecydował się na bardziej popowy kierunek nie porzucając swoich sygnaturowych dzwięków.


Nasze wybory:

When the Sun Hits

1993

Creation Records

Nawet pomimo licznych wyzwań, które towarzyszyły procesowi nagrywania Souvlaki – od początkowych problemów z wytwórnią, po skomplikowane sytuacje w życiu prywatnym, takie jak rozpad związku członków zespołu w trakcie trasy koncertowej, czy wyjazd Neila Halsteada na wieś w trudnym okresie (który zakończył się jednak stworzeniem kilku utworów, w tym 40 Days) – to właśnie ten album uznawany jest za najbardziej ikoniczny w całej historii zespołu. Jego wyjątkowym dziełem jest When the Sun Hits, cieszący się szczególnym uznaniem fanów, choć trwały kłótnie co do tego, czy powinien znaleźć się na albumie.


Sugar for the Pill

2017

Dead Oceans

Singiel Sugar for the Pill pochodzi z wydanego w 2017 roku albumu zatytułowanego Slowdive, który wyznaczył powrót zespołu po ponad 20 latach przerwy. Sugar for the Pill porusza tematy refleksji i tęsknoty w swoich tekstach, które dobrze komponują się z surrealistycznym tłem muzycznym. Hipnotyzująca aranżacja instrumentalna i tekst razem dają utworowi poczucie emocjonalnego rezonansu i głębi. Produkcja utworu jest bardziej wyrafinowana i dopracowana w porównaniu do poprzednich nagrań z lat 90-tych. Sugar for the Pill udowadnia, że Slowdive może z łatwością dostosować się do współczesnego krajobrazu muzycznego, zachowując wierność swojemu szczególnemu brzmieniu, mimo że zespół rozwinął się dzięki współczesnym technikom produkcji.

 


kisses

2023

Dead Oceans

Kisses to główny singiel z najnowszego albumu zespołu. Jest on zdecydowanie bardziej romantyczną aranżacją w porównaniu do reszty dyskografii Slowdive’u. Tekst piosenki mówi o byciu „najlepszą rzeczą” dla kogoś i zastanawia się, czy to naprawdę spełnia jego wymagania. Częste odniesienia do

born desert sun

w refrenie nawiązują do przemijającego ciepła i podkreślają, jak ulotne są niektóre doświadczenia. Pragnienie, by zacząć od nowa i pokonać trudności jest eksplorowane w drugiej zwrotce utworu, stawiając również pytania o to, czy to wystarczy, by przynieść długotrwałe szczęście. Biorąc wszystko pod uwagę, Kisses to wnikliwa analiza ulotnej radości.

 Julia Kuźnik