Solidarni z Ukrainą

Solidarni z Ukrainą
Ze wszystkimi mieszkańcami i mieszkankami Ukrainy, z naszymi przyjaciółmi i przyjaciółkami. Agresji i przemocy mówimy stanowcze nie.

 

Ciągle jesteśmy wstrząśnięci agresją wojsk Federacji Rosyjskiej na terenie Ukrainy. Nie chcemy czuć się bezradni, zachęcamy wszystkich potrzebujących do skorzystania z pomocy oferowanej przez nasze miasto oraz różne organizacje pozarządowe działające w naszym mieście.

Wsparcie w sprawach urzędowych związanych z życiem we Wrocławiu (legalizacja pobytu i pracy, zameldowanie, prawo jazdy, rejestracja pojazdów, PESEL, PIT, NIP) oraz w zakresie spraw codziennych (m.in. edukacji, opieki zdrowotnej, bezpieczeństwa) oferuje Punkt informacji i aktywności dla migrantów/ek WroMigrant WCRS. Informacje i pomoc udzielane są osobiście, drogą mailową i telefoniczną, przez aplikacje mobilne (Messenger, Viber, WhatsApp) w języku: polskim, angielskim, ukraińskim, rosyjskim, niemieckim i francuskim.

Od ponad dwóch lat we Wrocławiu działa Pełnomocnik Prezydenta Wrocławia ds. Mieszkańców Pochodzenia Ukraińskiego, a od początku tego roku – przy placu Nankiera działa Konsulat Generalny Ukrainy we Wrocławiu.

Z kolei Instytut Praw Migrantów mieszczący się przy ulicy Ruskiej, zbiera trzyosobowe zespoły do wspierania uchodźców z Ukrainy. Docelowo będą się one składały z osoby znającej język polski oraz ukraiński lub rosyjski, po wtóre – osoby znającej prawo, zwłaszcza migracyjne, a także osoby znającej się na kwestiach administracyjnych. Instytut szuka wolontariuszy do takich zespołów – szczegóły na facebookowym profilu oraz na stronie: instytutpm.eu

Rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Arkadiusz Wójs zapowiedział gotowość uczelni do pomocy wszystkim, którzy jej potrzebują.

Drodzy przyjaciele z Ukrainy studiujący i pracujący na Politechnice Wrocławskiej,

jestem wstrząśnięty ogromem zła, które spotyka Waszą ojczyznę. Trudno mi sobie wyobrazić, co teraz przeżywacie, myśląc o swoich bliskich, o swoim kraju.

Chcę Was zapewnić, że w obliczu bezprecedensowego ataku Rosji na Ukrainę możecie liczyć na wsparcie społeczności Politechniki Wrocławskiej.

Pamiętajcie, że Politechnika to nie tylko miejsce, gdzie studiujecie i pracujecie, to miejsce, gdzie macie przyjaciół. Zgłaszajcie swoje potrzeby Waszym dziekanom, profesorom i mnie. Postaramy się Wam pomóc najlepiej, jak umiemy. Wszyscy solidaryzujemy się z Ukrainą i jej mieszkańcami.

prof. Arkadiusz Wójs, rektor

***

Дорогі друзі з України, що навчаються та працюють у Вроцлавській Політехніці,

я шокований масштабами зла, яке спіткало Вашу батьківщину. Мені важко уявити, що Ви зараз переживаєте, думаючи про своїх рідних і свою країну.

Хочу запевнити, що перед обличчям безпрецедентного нападу Росії на Україну Ви можете розраховувати на підтримку спільноти Вроцлавської Політехніки.

Пам’ятайте, що Політехніка – це не лише місце, де Ви навчаєтесь чи працюєте, це місце, де у Вас є друзі. Повідомте про свої потреби деканам, професорам та мені. Ми намагатимося допомогти Вам, як тільки зможемо. Ми всі висловлюємо свою солідарність з Україною та її мешканцями.

проф. Аркадіуш Вуйс, ректор

Bądźcie bezpieczni. Jesteśmy z Wami.