Świat się budzi. – 18. Millenium Docs Against Gravity

Świat się budzi. – 18. Millenium Docs Against Gravity
W tym roku hasłem MDAG był “Świat się budzi”. Można by zapytać z jakiego snu się budzi lub dlaczego w ogóle zasnął. Odpowiedź każdy z nas musi uzyskać samodzielnie, jednakże filmy, które zostały przedstawione podczas festiwalu pokazały, że świat potrafi się wybudzić na nowo w różnych kształtach.

 

Każdy kto ruszył do kina, był zapewne spragniony wrażeń filmowych z dużego ekranu. Pandemiczna sytuacja sprawiła, ze wiele osób czekało tylko na moment ogłoszenia filmowych festiwali, by móc rzucić się w ramiona sali kinowej i nacieszyć oko nowościami, w tym wypadku dokumentalnymi. A trzeba przyznać, że wybór był przeogromny. Dla mnie bardzo ciekawym zaskoczeniem był film “Furia” w reżyserii Krzysztofa Kasiora. Pierwszy raz spotkałam się z dokumentem, który pokazywałby historię osoby dopiero co zaczynającej swoją drogę do zwycięstwa. Żmudne treningi, przemiany, których doznawała bohaterka, a także jej życie. Oglądając ten dokument można było odnieść wrażenie, iż jesteśmy w środku i właśnie dopingujemy zawodniczkę, która zaczyna walkę w klatce. Aby lepiej zapoznać się z istotą filmu i dowiedzieć się co sądzi o nim główna bohaterka, Aleksandra Rola, zapraszam do odsłuchania rozmowy właśnie z panią Rolą i reżyserem, panem Krzysztofem. 

 

Trudno było się zdecydować na ten jeden, odpowiedni film, na który należałoby się wybrać, ponieważ mnogość propozycji przytłoczyłaby nawet najbardziej zagorzałego fana seansów filmowych. Dlatego też rozmowę z Mikołajem Lizutem, reżyserem filmu “Już tu nie wrócę” przeprowadziła Magda Kurowska. Niezwykle przejmująca historia o dziewczynach, które zostały okrutnie potraktowane przez los. Dlaczego problemy nastolatek zostały tematem do stworzenia dokumentu? Jakie emocje towarzyszyły nie tylko bohaterkom dokumentu, ale także samemu reżyserowi? Po odpowiedzi na te pytania zapraszam do rozmowy Magdy z panem Mikołajem Lizutem.

 

Na ekranie została przedstawiona nie tylko historia polskich dziewczyn dotkniętych przez los, ale także Jazydek, czyli kobiet należących do grupy religijnej Jazydów. Film “Sabaya” przedstawia próbę odbicia porwanych Jazydek. Część ujęć została wykonana właśnie przez bohaterki filmu, które wróciły do kobiet przetrzymywanych w obozie przez ISIS aby je uratować. Skąd jednak tytuł “Sabaya”? Więcej o tym opowiedzą Ania Alboth, aktywistka i dziennikarka oraz Maciek Mandelt ze Stowarzyszenia Nomada. Rozmowę przeprowadziła Justyna Rawińska. 

 

Świat budzi się do życia, a architektura nie jest wyjątkiem, bowiem podczas festiwalu mieliśmy okazję obejrzeć dokument “Aalto – z miłości do architektury” w reżyserii Virpi Suutari. Film ten zwiastuje nadchodzący festiwal ‘Miasto Movie: Przesilenie’, którego początek już 29 września. Jest to historia życia Alvara Aalto, jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów oraz jego żony Aino, która stała się jego muzą i twórczą partnerką. Połączyła ich nie tylko architektura i miłość do niej, ale także wspólne uczucie, którym się darzyli. Historia zna wiele par architektów, których połączyła pasja i zawód. O tym oraz o innych zagadnieniach architektury miała okazję porozmawiać Gosia Rybak wraz z dr Agatą Gabiś, historyczką sztuki i architektury. 

 

Dla tych, którzy nie mogli przyjść do kina na seans wybranego dokumentu jest doskonała okazja, gdyż do 3 października Millennium Docs Against Gravity przeniosło się w sferę wirtualną. Zapraszamy więc na stronę organizatora po więcej festiwalowych wrażeń i do zobaczenia za rok! 

 

Daria Majewska.