Posłuchaj: Trenowanie trenerów

Posłuchaj: Trenowanie trenerów
8 stycznia odbyła się III edycja Kongresu WIedzy o Szkoleniu Piłkarskim. Ponad 350 ambitnych trenerów spotkało się w Arkadach Wrocławskich, aby wzbogacić zawodowy warsztat. Doświadczeni prelegenci dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat modelu gry.

 

Fundacja Ekstra Trener zaprosiła na scenę OH Kina (na zdjęciu od lewej): Filipa Raczkowskiego (trener Legii Warszawa U-16, w przeszłości związany z Akademią Rakowa Częstochowa), Łukasza Smolarowa (II trener w sztabie Piotra Stokowca w Jagiellonii Białystok, Polonii Warszawa, Zagłębiu Lubin czy Lechii Gdańsk), Rolanda Thomasa (w przeszłości asystent Wojciecha Stawowego w sztabie ŁKS-u Łódź oraz trener juniorów w Escoli Varsovia) oraz Marka Śledzia (dyrektor Akademii Rakowa Częstochowa, w przeszłości dyrektor Akademii Lecha Poznań).

Czego można było się dowiedzieć od prelegentów w kontekście kulis pracy trenera?

 

Łukasz Smolarow, współautor suplementu Narodowego Modelu Gry pt. “Przygotowanie Psychologiczne” zdradził, w jaki sposób trenerzy mogą wcielać się w rolę klubowych psychologów. Motywem przewodnim w grze jego drużyn jest tzw. “Sin Duda”, czyli brak wątpliwości. Jak zaaplikować pewność siebie u swoich zawodników? Trener Smolarow skomentował również jaki wpływ na relację w drużynie ma używanie telefonów komórkowych.

Filip Raczkowski, na bazie doświadczeń w reprezentacji Polski U-18, opowiedział jak łączyć analizę taktyczną z bezpośrednią pracą z piłkarzami. Odniósł się także do pracy z juniorami: czy mają oni taktyczną świadomość i czy łatwo jest ich przygotować pod względem motorycznym?

Roland Thomas, który wzorowo poradził sobie z zastąpieniem Wojciecha Stawowego na prelekcji ocenił, czy zainteresowanie młodych ludzi piłką nożną nie maleje na przestrzeni lat. Odpowiedział też na dwie inne bardzo ważne kwestie: czy wynik zawsze powinien być najważniejszą kwestią? I co zrobić, kiedy zaczyna go brakować i pojawia się kryzys?

Wraz z końcem tegorocznej edycji, organizatorzy od razu zabrali się za IV odsłonę Kongresu zaplanowaną na styczeń 2023 roku. Jego tematem przewodnim mają być koncepty taktyczne, czyli świetne narzędzie do interpretowania boiskowych wydarzeń.

Miłosz Szade