We are here expedition – roczna wyprawa dookoła świata

We are here expedition – roczna wyprawa dookoła świata

We are here expedition – roczna wyprawa dookoła świata

Magda Sankiewicz i Joanna Górawska – dwie dziewczyny spakowane tylko w bagaż podręczny, 11 września 2017 wyjadą w świat na wypawę pod nazwą We are here expedition.

Głównym celem naszej wyprawy jest pomoc w różnych instytucjach na całym świecie, tam gdzie potrzebni są wolontariusze, ręce do pracy i kreatywne głowy. Poprzez naszą podróż chcemy nie tyle zwiedzać piękne miejsca, co spotykać ludzi i z nimi spędzać czas.

Dlaczego to robimy? Obydwie czujemy potrzebę zmian i przeżycia życia ciekawiej, niż przed ekranem telewizora, czy w zawieszeniu nad smartphonem… Żadna z nas nie ma na koncie większej wyprawy, dlatego nasze przygotowania są dość chaotyczne, ale patrząc na ich efekt idzie nam całkiem nieźle.

Dotychczas wspólnie, pokojowo przeżyłyśmy rok w Poznaniu, dwa miesiące we wsi Naćmierz, podczas naszej wyprawy na pomorze, a także parę dni w malowniczej Białowieży, gdzie Puszcza Białowieska skradła nasze serca. Te parę udanych wyjazdów, było tylko małym treningiem przed naszą podróżą dookoła świata.

Elastyczny plan wyprawy zakłada odwiedzenie Gruzji, Armenii, Indii, Nepalu, Tajlandii, Wietnamu, Australii, Chile, Argentyny, Peru i Ameryki (- Big Sur, Pacific Grove i Alaski). Zamierzamy w każdym z tych miejsc pracować jako wolontariuszki pomagając zarówno ludziom jak i zwierzętom. Chcemy odwiedzać poszczególne kraje, ale zwiedzanie nie jest głównym celem naszej wyprawy, najbardziej chcemy poznać ludzi i zaczerpnąć trochę ich kultury.

Mamy przygotowany program warsztatów upcyklingowych, polegający na tworzeniu wycinanek i szablonów w oparciu o polską sztukę ludową. Uważamy, iż nawet z najtańszych materiałów można stworzyć rzeczy piękne, a najlepszym tego dowodem są prace artystów ludowych. Papierowe firany, malarstwo ścienne i wycinanki mogą być dla młodych na całym świecie, wspaniałą przygodą z polską kulturą. Podczas podróży chcemy także chłonąć miejscowe zwyczaje i tradycje. Nasze warsztaty, w ramach możliwości, chciałybyśmy zakańczać wystawą prac „We are here exhibition”.

Równolegle przygotowywać będziemy materiały do naszego pierwszego dokumentu, w którym napotkane przez nas osoby będą odpowiadać na jedno proste i ważne pytanie: “O czym marzysz?”. Efekty poszukiwań odpowiedzi na to pytanie, będzie można obejrzeć po naszym powrocie.

Wyruszamy we wrześniu 2017, nasza podróż z założenia powinna trwać 14 miesięcy, nie będziemy sztywno trzymać się dat. Ważne jest dla nas miejsce (nasze tytułowe „here”) , a nie czas i pogoń za nim.