Wyluzowani od dawna – prof. Krzysztof Opielinski

Wyluzowani od dawna – prof. Krzysztof Opielinski
Z okazji 15. lecia Radia LUZ w radiowym eterze pod mikroskop bierzemy fundamenty tworzące naszą ramówkę. Weteranów, przodowników pracy, którzy najdłużej wytrwali i przetrwali na lubiącej rywalizację antenie 91.6 FM. Dzisiaj głos, którego raczej nie rozpoznacie, bowiem przed naszym mikrofonem nie siedział od wielu, wielu lat. Ale to co ukuł przed laty, rozbrzmiewa głośnym echem przez kolejne pokolenia radiowców. Przed wami: Krzysztof Opieliński.

 

Na naszej stronie, jest wpisany jako autor audycji Bankomat. Lecz samo zamykanie go w ramach tej jednej audycji, byłoby olbrzymią niesprawiedliwością dziejową.

Końcówka lat 80. Na skutek zmian ustrojowych akademickie rozgłośnie we Wrocławiu zamykają się. Studenci tworzący dotychczasowe ekipy Fosa ’64 czy Akademickiego Radia Wrocław z całych sił próbują podtrzymać ogień gasnącej amatorskiej radiofonii. W 1990 roku Krzysztof Opieliński zatrudnia się na Politechnice Wrocławskiej w ówczesnym Zakładzie Akustyki. Jego celem, wraz z innym, już poznanym ojcem założycielem Mirosławem Miazgą, było zachowanie tej wielowiekowej tradycji.

Zajęło im to 14 lat.

Jaką ścieżkę musieli przebyć, żeby otworzyć właśnie Radio LUZ? Ile drzwi trzeba było wyważyć, a ile wystarczyło dyskretnie popchnąć? Jak oblicze radiofonii zmieniło się na przestrzeni tych wielu dekad. Niech maestro, niedawno mianowany profesorem belwederskim, za swój wkład w naukowy w zakresie akustyki i multimediów opowie wam o tym sam.