Zmulas ft. Solp4d3ina & Soakybwoy – Hardcore

Pewien wrocławski raper podczas pewnych rapowych aktywności spytał mnie kiedyś czy słyszałem Zmulasa.
Teraz już tak.

Reprezentant Hub wraz z początkiem maja wrzucił na rapową mapę Wrocławia swoje pierwsze solo o trudnej nazwie Cyklofrenia. Album bardzo introspektywny, idealny na rozmyślania na balkonie gdzieś w okolicy niedzielnego wieczoru.
Piękne produkcje prosto od Erlejsa i Kenjiego sprawiają, że pierwsze sceptyczne podejście do odsłuchu zostało błyskawicznie zażegnane. Całość dyktuje jednak Zmulas, porównywany w stylu rapowania do Kubana. Ja się z tym nie zgadzam, ale…

Numer Hardcore każe mi być spokojny o rozwój lokalnej sceny. Przy okazji ostatniej rozmowy ze Zmulasem w audycji Kotłownia, zadałem pytanie, dlaczego nie chciałby podjąć się lżejszych, chodliwych tematów. W odpowiedzi otrzymałem, że całość Cyklofrenii jest o dojrzewaniu w trybie przyspieszonym. Z przymusu. Nie chciałem wchodzić w detale.

Moje odczucie, jakby w tle całości przebijał się autodestrukcyjny smród Wrocławia, kojarzony z tutejszym podziemiem rapowym, zostało jeszcze bardziej ugruntowane. Nie wiem czy to dobrze. Może każdy łapiący za mikrofon w tym mieście ma to nabyte?

Marcin Masło