Badaczka PWr odkryła średniowieczną osadę

Badaczka PWr odkryła średniowieczną osadę

Po kilkudziesięciu latach poszukiwań udało się odnaleźć średniowieczną wieś Goschwitz. Za tym sukcesem stoi badaczka z Politechniki Wrocławskiej,dr Maria Legut-Pintal. Dzięki odkryciu badacze będą mogli lepiej zrozumieć codzienne życie mieszkańców średniowiecznych osad oraz poznać ich otoczenie – budynki i przedmioty. W osadzie niedługo ruszą prace archeologiczne. 

Jak przyznaje dr. Legut-Pintal, przełom jest wynikiem przypadku. Naukowiec z Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki PWr specjalizuje się w analizie danych z lotniczego skanowania laserowego. Podczas przeglądania danych w 2013 r. badaczka natknęła się na informacje o stanowisku Gębczyce, nad którego analizą pracuje dr. Krzysztof Fokt w krakowskiego UJ. Pracowniczka PolitechnikI Wrocławskiej odkrywał wówczas wieś, której szukał nie tylko jej kolega, ale także badacze przedwojenni. Tego rodzaju odkrycie umożliwiły nowoczesne skanowania terenu, które ujawniły relikty historycznych domów i zagród.

O dokonanym odkryciu dr. Legut-Pintal wspólnie z dr. Foktem mówią dopiero od niedawna. Od natknięcia się na ekscytujące dane potrzebowali sporo czasu, by potwierdzić swoje domysły. Prowadzili badania w terenie oraz pracowali na archiwach. Sprawa  Goschwitz pozostawała tajemnicą również, by ochronić teren przed amatorami poszukiwania skarbów, dla których miejsce to byłoby nie lada gratką. Od lat budzi ono bowiem zainteresowanie ze względu na swoją nietypową historię. O osadzie czytać można niewiele, bo mieszkańcy opuścili ją po zaledwie kilkudziesięciu latach od osiedlenia się. 

Dane, które wykorzystywała dr. Legut-Pintal pochodzą z rądowego projektu ISOK – Informatycznego Systemu Osłony Kraju. Dzięki nim ustalono lokalizację dwóch innych zanikłych wsi w pobliżu Goschwitz – Buchwald i Gębczyce. Tym samym odkryto największy, jak dotąd znany w Polsce i jeden z większych w Europie kompleks sąsiadujących ze sobą, zanikłych wsi.

Do dalszego badania Gorschwiltz i reszty odkrytych osad Dr Legut-Pintal i dr Fokt mają zamiar stworzyć duży interdyscyplinarny zespół badawczy. Ich celem jest zaangażowanie do projektu nie tylko archeologów i historyków, ale także m.in. specjalistów od zaawansowanych analiz geochemicznych i geofizycznych. Badaczka z PWr przyznaje, że na te działania, wraz z całym zespołem będzie starała się o duży grant badawczy.