Negatyw
Co gdyby nie Negatyw? Pewnie jako jedenastolatek nie śpiewałbym w swoim pokoju refrenu Dziewczyny nie palcie marihuany, czy nie popadał w pierwsze, młodzieńcze nostalgie słuchając utworu Amsterdam. Gdybym wówczas rozumiał o czym naprawdę są słowa piosenki. Teraz już rozumiem, dojrzałem do nowej interpretacji. Negatyw Artystą Tygodnia w Radiu LUZ.
Jestem przekonany, że w 2002 roku była to jedna z najczęściej odtwarzanych płyt muzyki alternatywnej, a studenci w tamtym czasie spędzali wieczory na koncertach Negatywu. W końcu zespół z debiutanckim albumem Paczatarez zagrał 52 koncerty w 75 dni. Było więc pewne, że prędzej czy później trafią do twojego miasta. Grupa nieustannie koncertowała, m.in. z zespołem Hey, towarzysząc im w trasie. Sama myśl o graniu tak wielu koncertów, w tak krótkim czasie, może przyprawić o dreszcze. Jednak nie w przypadku młodych chłopaków z Mysłowic. W rozmowie z frontmanem zespołu Mietall Waluś mówi:
My sami nie zastanawialiśmy się nad tym, kto i czego od nas oczekuje. Na scenie graliśmy najlepiej, jak potrafiliśmy i całkowicie się temu oddawaliśmy.
Przekraczając próg warszawskiego Słabe studio, w ciągu ostatniego miesiąca 2001 roku, Negatyw zagrał prawdziwą alternatywę i zarejestrował swój pierwszy krążek Paczatarez. Gdy tylko do informacji publicznej dotarła wiadomość, że zespół zadebiutuje na początku marca 2002 roku, przyszłe wydawnictwo zespołu zostało okrzyknięte najbardziej wyczekiwanym debiutem lat 2000. I wcale mnie to nie dziwi.
Słuchając singli Amsterdam, Lubię was czy wspomnianego już wyżej Dziewczyny nie palcie marihuany wiem, dlaczego ludzie tak bardzo czekali na ten album. Negatyw niesamowicie zaintrygował słuchaczy różnorodnością utworów. Otworzył płytę tytułowym Paczatarez, na którym możemy usłyszeć dźwięki saksofonu w wykonaniu Michała Fetlera, psychodeliczne gitary i totalny chaos, który nie przekreśla, a buduje spójność produkcji.
W Internecie znajdziemy poszczególne utwory z krążka Paczatarez. Niestety w słabej jakości, ale to dodaje im szczypty magii. Mimo wszystko zachęcam do posłuchania i sprawdzenia, jak się miała Polska alternatywa w 2002 roku. Chyba nie można lepiej zakończyć albumu. Rzutem na taśmę, w studio, Mietall Waluś spontanicznie stworzył piosenkę Myślałem, że. Ta, zarejestrowana jako ostatnia, została utworem zamykającym wydawnictwo w piękny, romantyczny sposób.
Na początku nie wiedziałem, jak mogę definiować Negatyw. Czy to podwórkowy zespół, który grał w garażu, nagrywając utwory do szuflady? Nie wiedziałem do momentu, w którym dokładnie nie przeanalizowałem materiałów sprzed 20 lat, nie zacząłem wertować prasy strona za stroną, wywiad za wywiadem. Dotarło do mnie, że mam do czynienia z zespołem, który nieźle namieszał w mediach i na rynku muzycznym we wczesnych latach 2000. Piszę ten artykuł i przyznaję się otwarcie – te poszukiwania były dla mnie frajdą i super przeżyciem. Zaspokoiłem swoją ciekawość i wzbogaciłem się o doświadczenie dziennikarskie oraz w bank informacji, którymi mogę się z wami podzielić. Musiałem spróbować nakreślić obraz zespołu Negatyw i już legendarnej płyty Paczatarez.
Do 2017 roku Negatyw wydał 5 albumów, następująco: Paczatarez (2002), Pamiętaj (2004), Manchester (2005), Virus (2010), Albinos (2014). W 2017 roku zespół ogłosił zakończenie działalności. Myślę, że śmiało mogę napisać: Negatyw został na alternatywnej ścieżce do samego końca! A co dalej? Czekamy na reedycję w ten piękny 20 jubileusz! Żeby dowiedzieć się więcej o Artyście Tygodnia, ustawcie odbiorniki na 91.6 FM!
Kamil Michniak