40 lat od wprowadzenia stanu wojennego

40 lat od wprowadzenia stanu wojennego

zdjęcie: archiwum Centrum Historii Zajezdnia

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, w Polsce wprowadzono stan wojenny. Władzę w kraju przejęła wtedy wojskowa junta pod przywództwem generała Wojciecha Jaruzelskiego. Na Politechnice Wrocławskiej natychmiast sprzeciwiono się tym działaniom organizując strajk okupacyjny.

 

Kilka godzin po wprowadzeniu stanu wojennego uczelniane struktury „Solidarności”, władze PWr i Niezależne Zrzeszenie Studentów podjęły decyzję o strajku okupacyjnym, który miał się rozpocząć o godzinie 14. Objął on swoim zasięgiem gmach główny (czyli budynek  A-1) i budynek D-1. Strajk miał charakter dobrowolny, w gmachu głównym większość uczestników stanowili studenci – łącznie protestowało ponad tysiąc osób.

W 1981 roku prorektorem Politechniki Wrocławskiej był prof. Andrzej Wiszniewski. O jego wspomnienia z tamtego okresu pytała w audycji Spacerologia Anna Geryn:

Protest trwał do 15 grudnia, zakończył się wtargnięciem oddziałów ZOMO do gmachu A-1 i rozpędzeniem uczestników. Strajkujący w D-1 kontynuowali akcję jeszcze przez kilka godzin. O przebiegu protestu opowiedzieli sami uczestnicy tamtych wydarzeń w filmie dokumentalnym. Walka przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego miała wymiar głównie symboliczny, mówił Bernard Afeltowicz, który w 1981 roku jako student architektury i członek NZSu, był współorganizatorem uczelnianego strajku okupacyjnego

W związku z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego i wydarzeń na Politechnice przygotowano wystawę, którą można oglądać w gmachu głównym uczelni. Ekspozycję opracowało Centrum Historii Zajezdnia, jej autorami są: Małgorzata Wanke-Jakubowska i Maria Wanke-Jerie (tekst i projekt merytoryczny) oraz Martin Venter (opracowanie graficzne). Wystawę można obejrzeć w gmachu głównym PWr do 10 stycznia 2022 r. To jeden z elementów cyklu wydarzeń „Wrocław pamięta. 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego”, które odbywają się w grudniu w różnych częściach miasta.