AKADEMICKI PODSŁUCH – TYDZIEŃ 14.04.-18.04.

W przedświątecznym szale przygotowań próżno o czas na śledzenie najnowszych wiadomości z miasta i akademickich murów. Rozumiemy to i przychodzimy z kompleksowym podsumowaniem mijającego tygodnia. Sztuczna Inteligencja w ochronie zdrowia, nagrody – te na arenie międzynarodowej, i nie tylko, oraz werwa w nogach mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. O czym jeszcze mówiliśmy na antenie? Sprawdź już teraz. Pamiętaj – by być na bieżąco, słuchaj Radia LUZ i co jakiś czas rzuć okiem na stronę.
Politechnika Wrocławska z kolejnym sukcesem na tle naukowym
Politechnika Wrocławska, jako jedyna uczelnia z Polski, będzie koordynować realizację europejskiego grantu w programie szkolenia doktorantów MSCA „Doctoral Networks 2024”. Projekt CHIRALNANOMAT, którym kieruje dr hab. inż. Joanna Olesiak-Bańska, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego, obejmuje badania związane z rozwojem nanocząstek do zastosowań w katalizie i bioobrazowaniu. W konsorcjum, któremu przewodzi PWr, znalazło się siedem grup badawczych i sześć firm z ośmiu europejskich krajów. Wysokość przyznanego grantu to niemal 3,5 mln euro, z czego do Politechniki Wrocławskiej trafi ok. 550 tys. euro. Dodatkowo zespoły z tej uczelni będą częścią konsorcjów trzech innych projektów (ENTERPOL, IGNITION oraz REMOD_HEALING). W skali kraju tylko Uniwersytet Warszawski będzie zaangażowany w realizację czterech projektów w tym programie. Konkurs Marie Skłodowska-Curie Actions „Doctoral Networks 2024” organizuje Komisja Europejska.
Wrocławska badaczka, Profesor Agnieszka Tubis, wiceprezeską zarządu
Badaczka z Katedry Eksploatacji Systemów Technicznych na Wydziale Mechanicznym została wybrana wiceprezeską stowarzyszenia zrzeszającego prawie 300 specjalistów ze środowiska nauki i przemysłu. Nowa członkini zarządu będzie odpowiedzialna za rozwój współpracy międzynarodowej. Jej głównym celem będzie wprowadzenie na polski rynek certyfikacji zawodowej dla ekspertów odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu w nowoczesnych systemach technicznych.
Sukces Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego na 74. Olimpiadzie Fizycznej
Czworo uczniów zostało laureatami 74. Olimpiady Fizycznej. Najwyżej uplasował się Adam Gocel, który zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i tym samym zakwalifikował się do Reprezentacji Polski na Międzynarodową Olimpiadę Fizyczną w Paryżu. Laureatami zostali również: Sasha Matkowskie, Tymon Pitucha i Mateusz Tokarski. Olimpiada Fizyczna jest organizowana od 1950 roku. W tegorocznym finale, zorganizowanym w Warszawie, wzięło udział osiemdziesiąt siedem uczestników i uczestniczek z całej Polski. Zwycięzcą olimpiady został Mikołaj Litwin z liceum w Lublinie.
Politechnika wrocławską potęgą badmintonową
„Inżynierowie” zajęli 10. miejsce na odbywających się w Opolu Akademickich Mistrzostwach Polski w Badmintonie. Politechnika Wrocławska była jedyną wrocławską drużyną, która awansowała do finału rozgrywek. W spotkaniach o miejsca 9-12 badmintoniści z Politechniki pokonali Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie 4:3 i zyskali szansę na 9. lokatę. Jednak Akademia Wychowania Fizycznego z Warszawy okazała się silniejsza, pokonując wrocławian 4:0 i zacierając marzenia o wyższym miejscu w tabeli. Akademickim Mistrzem Polski w Badmintonie została Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, która przerwała trzyletnią hegemonię Politechniki Gdańskiej.
Poznaliśmy 30. Kreatywnych Wrocławia
Po raz ósmy nagrodzono artystów, naukowców, przedsiębiorców oraz liderów społecznych, których pomysły i działania mają wpływ na to, że Wrocław jest tak pięknym, bogatym, różnorodnym, ciekawym i dobrym do życia miastem. Wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach: nauka/technologia, biznes, kultura/sztuka/dizajn oraz społeczeństwo/miasto. Wśród laureatów znaleźli się naukowcy i naukowczynie z Politechniki Wrocławskiej: prof. Małgorzata Chorowska (Wydział Architektury), prof. Joanna Rymaszewska (Wydział Medyczny) oraz studenci i studentki z KN Rapid Troopers (Wydział Mechaniczny). Co ciekawe, w tym roku Kapituła konkursu wyróżniła nie 30, a 31 osób – wszystko za sprawą specjalnej nagrody dla Hydropolis, przyznanej z okazji 10-lecia istnienia instytucji.
PONADTO – WAŻNE Z WROCŁAWIA i OKOLIC
Wyjątkowa rzeźba po latach zapomnienia wraca do Wrocławia
Ostatnie 80 lat spędziła na trawniku w Muzeum Rzeźby w warszawskiej Królikarni. Niepozorna, przybrudzona, z uszkodzonym nosem, dłońmi, dosztukowaną figurą smoka, któremu wandal domalował zielone oczy. Teraz figura wróciła do swojej świetności oraz – przede wszystkim – do Wrocławia. Mowa o ważącej sześćset kilogramów rzeźbie Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, która niegdyś – przez 250 lat – zdobiła kolumnę maryjną obok obecnej katedry greckokatolickiej przy pl. Nankiera. W czasie wojny figura została wywieziona i słuch po niej zaginął. Aż do czasu, gdy odnalazł ją Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Teraz Immaculatę – najstarsze dzieło w przestrzeni publicznej Wrocławia – można oglądać w kolekcji sztuki śląskiej XVI-XIX wieku na I piętrze Muzeum.
Rowerowi wrocławianie 10 razy przejechali wokół Ziemi – podsumowanie kampanii „W Kółko Kręcę”
W marcu aż 1475 osób aktywnie – rowerem docierało do szkoły, na uczelnię, do pracy i na zakupy, zbierając punkty i rywalizując o nagrody. Łącznie uczestnicy 6. edycji akcji „W Kółko Kręcę” przejechali ponad 400 tysięcy kilometrów. Najbardziej aktywną uczelnią, kolejny raz, okazała się Politechnika Wrocławska. Społeczności studenckiej udało się przejechać ponad 19 tysięcy kilometrów i tym samym zaoszczędzić prawie 4 tony dwutlenku węgla. Nagrody otrzymały też najlepsza szkoła, firma oraz najbardziej aktywne wrocławianki i wrocławianie, którzy wykręcili najwięcej punktów lub przejechali najwięcej kilometrów. Kolejna edycja kampanii „W Kółko Kręcę” wystartuje już jesienią!
Sztuczna inteligencja wspiera wrocławskich dermatologów
Najnowocześniejszy na świecie wideodermatoskop od niedawna wspomaga dermatologów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Aparat do wykrywania zmian skórnych wspierany sztuczną inteligencją, pozwala na diagnostykę czerniaka w stu krotnym powiększeniu. Liczba nowych zachorowań na ten rodzaj złośliwego nowotworu w Polsce zwiększa się w bardzo dużym tempie. W ciągu dekady uległa ona podwojeniu – do ponad 4 tysięcy rocznie. Jednocześnie wzrasta przeżywalność pacjentów z czerniakiem. Światowe badania wykazały, że wprowadzenie do diagnostyki zaawansowanych technicznie wideodermatoskopów dwukrotnie zwiększyło rozpoznawalność czerniaków na wczesnym etapie ich rozwoju. Do tej pory tego typu narzędzia były dostępne dla osób korzystających z płatnych, komercyjnych usług medycznych.
Trwa nabór dodatkowy do Wrocławskiego Programu Wydawniczego 2025
W ramach konkursu można zgłaszać publikacje niekomercyjnych pozycji związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Dofinansowanie od Wrocławskiego Instytutu Kultury mogą otrzymać zarówno wydawcy książek, jak i czasopism o profilu kulturalno-artystycznym. Jeden wydawca może złożyć maksymalnie trzy projekty w każdej z dwóch kategorii. Głównym zadaniem, powstałego w 2016 roku, Wrocławskiego Programu Wydawniczego jest animowanie niekomercyjnej działalności wydawniczej skupionej wokół wrocławskiej i dolnośląskiej tematyki. W pełni elektroniczny nabór wniosków potrwa do 25 kwietnia. Pod koniec 2024 roku, w wyniku zorganizowanego naboru podstawowego, wsparcie o wysokości ponad dwustu trzydziestu tysięcy złotych, otrzymały publikacje czterech książek i pięciu czasopism.
Arboretum Wojsławice już otwarte
Bogata kolekcja magnolii, a także dwunastohektarowy czereśniowy sad, który obecnie pokryty jest białymi kwiatami. To jedynie część roślin, którymi wabi, położone 56 km od Wrocławia, otwarte od weekendu – Arboretum Wojsławice Uniwersytetu Wrocławskiego. Całkowita kolekcja ogrodu botanicznego, powstałego w 1811 roku, obejmuje 6532 gatunków i odmian roślin drzewiastych oraz 7445 gatunków i odmian bylin. To właśnie tam zobaczysz, docenione przez internautów, Europejskie Drzewo Roku 2024 – ponad dwustuletni Buk „Serce Ogrodu”.