AKADEMICKI PODSŁUCH – TYDZIEŃ 19.05.-23.05.

Wybory, wybory i po wyborach – przynajmniej tych politechnicznych. W dwudziestym pierwszym tygodniu roku poznaliśmy laureatów głosowania społeczności akademickiej PWr w ramach konkursu Polytechnica Nova. Na decyzję o tym, kto zostanie siódmym prezydentem III Rzeczpospolitej Polskiej, musimy jednak poczekać. O czym jeszcze mówiliśmy na antenie? Sprawdź już teraz. Pamiętaj – by być na bieżąco. Słuchaj Radia LUZ i co jakiś czas rzuć okiem na stronę.
Pierwszy taki komputer w Polsce już na PWr
„Odra 5” uruchomiona. We Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym PWr stanął komputer kwantowy wykorzystujący technologię kubitów nadprzewodzących w niskiej temperaturze. Maszyna pozwoli naukowcom, doktorantom i studentom prowadzić badania głównie w dziedzinie informatyki. – Z punktu widzenia naszego wydziału to oczywiście wspaniała rzecz, ponieważ otwiera nowe możliwości badawcze, a w przyszłości rozważamy również uruchomienie specjalnego kierunku poświęconego informatyce kwantowej – podkreśla prof. Andrzej Kucharski, dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. W trakcie uroczystości symbolicznie zainaugurowano również działalność superkomputera Lem, który w ubiegłym roku dwa razy trafił na listę TOP500 najszybszych komputerów na świecie. Oba wydarzenia związane były z obchodami 30-lecia Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego Politechniki Wrocławskiej.
Archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego z wyjątkowym odkryciem w Peru
Zespół kierowany przez prof. Józefa Szykulskiego z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego w południowym Peru odnalazł cmentarzysko ofiar brutalnego najazdu sprzed blisko dziesięciu wieków. W zbiorowym grobie odkryto szczątki dwudziestu czterech osób, głównie kobiet i dzieci, owiniętych w całuny grobowe i pochowanych z licznymi darami. Analiza kości potwierdziła, że osoby te nie zmarły śmiercią naturalną. Świadczą o tym liczne uszkodzenia czaszek i klatki piersiowej, będące bezpośrednią przyczyną śmierci wszystkich osobników. Badacze sądzą, że mordu dokonał grupa, która napadła na obóz. Jednakże najeźdźcy prawdopodobnie przegrali konfrontację, a członkowie społeczności, z której pochodzili polegli, po zwycięskiej walce pochowali swoich najbliższych. Na podstawie narzędzi, ozdób kamiennych, tekstyliów i fragmentów ceramiki, cmentarzysko powiązano z kulturą Chuquibamba.
Konkurs Polytechnica Nova 2025 rozstrzygnięty
Projekty „Rodzice do nauki!”, „Odra Tech – Przystań Viadrusa” oraz „Tower of LIFE” najlepsze w trzeciej edycji konkursu Polytechnica Nova! – Podjęcie decyzji o tym, kto był najlepszy, było niezwykle trudne, bo większość z tych pomysłów chcielibyśmy wprowadzić na uczelni. Wiem jednak, że dokonaliśmy najlepszego możliwego wyboru i szybko przekona się o tym cała nasza społeczność – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr.
W tym roku jury zdecydowało także o przyznaniu dwóch wyróżnień. Docenione zostały projekty „Nie taki patent straszny” w kategorii „Badania i potencjał naukowy” oraz Kropelk@PWr w kategorii „Społeczność i zrównoważony rozwój”.
Za nami IX Gala Konkursu „Młode Talenty”
Statuetki autorstwa wrocławskiego rzeźbiarza Jarosława Nowaka po raz dziewiąty powędrowały do studentów oraz młodych pracowników nauki. Kapituła konkursu „Młode Talenty” wyłoniła laureatów i wyróżnionych w sześciu kategoriach: przedsiębiorczość, nauka, innowacja, sztuka, sport i działalność społeczna. Wśród nagrodzonych znalazł się m.in. zespół PWr Racing Team – strategiczne koło naukowe Politechniki Wrocławskiej. Statuetkę za „sukces w zakresie innowacji” w imieniu grupy odebrał jej lider Paweł Wójcik. Finalistów i zwycięzców IX edycji konkursu wyłoniono spośród sześćdziesięciu jeden zgłoszeń.
XXI Mistrzostwa Polski w Grach Matematycznych i Logicznych rozstrzygnięte
Ponad 500 uczestników wzięło udział w finale 21. Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych. Dwudniowe zawody odbyły się na Politechnice Wrocławskiej. Rywalizacja była wyjątkowo trudna – w finale nikt nie rozwiązał wszystkich zadań bezbłędnie! O wynikach decydowała nie tylko liczba poprawnych odpowiedzi, ale także czas ich oddania. W zawodach brali udział uczestnicy w różnym wieku – od dzieci po seniorów. Dwudniowe zmagania wyłoniły 21-osobową reprezentację Polski na światowy finał w Tunezji.
PONADTO – WAŻNE Z WROCŁAWIA i OKOLIC
Będzie druga tura wyborów prezydenckich
Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Najwięcej procent głosów – 31,36 – zdobył Rafał Trzaskowski. Tuż za nim uplasował się Karol Nawrocki z wynikiem o prawie 2% niższym. To między tymi kandydatami rozstrzygnie się rywalizacja o Pałac Prezydencki w drugiej turze już w niedzielę, 1 czerwca 2025 r., w godzinach 7:00-21:00 czasu lokalnego.
Co ciekawe, w tegorocznych wyborach prezydenckich, udało się pobić najwyższą do tej pory frekwencję osiągniętą w pierwszej turze z 1995 roku. W samym Wrocławiu aktywnie udział w oddawaniu głosów wzięło prawie 74% uprawnionych! Osiedlem, które zarejestrowało najwyższą frekwencję, była Lipa Piotrowska.
XVIII Sesji Rady Miasta czasem podsumowań
W trakcie czwartkowej Sesji Rady Miasta Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk obronił wykonanie budżetu w 2024 roku. Za wotum zaufania głosowało dwudziestu radnych z klubów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz jeden radny niezrzeszony. Przeciw było jedenastu radnych z Prawa i Sprawiedliwości oraz klubu Naprawmy Przyszłość. Sześcioro radnych KO wstrzymało się od głosu – ich zdaniem głosowanie powinno odbyć się dopiero po drugiej turze wyborów prezydenckich. Finalnie Jacek Sutryk otrzymał absolutorium. Tak jak przy wotum zaufania większość wymagana stanowiła dziewiętnaście głosów, a głos oddali wszyscy z trzydzieściorga siedmiorga radnych. Za było dwudziestu, przeciw ośmiu, a dziewięciu się wstrzymało. Sesja absolutoryjna w ramach XVIII Sesji Rady Miasta była pierwszym podsumowaniem w tej kadencji samorządowej.
Dziewiętnastolatka najmłodszą Polką na Mount Everest
Zoja Skubis, 19-letnia alpinistka z Krakowa, zdobyła Mount Everest, stając się najmłodszą Polką na szczycie najwyższej góry świata. To jej drugi ośmiotysięcznik – wcześniej weszła na Manaslu w Nepalu. Skubis ma na koncie także inne sukcesy – ekstremalny maraton na Antarktydzie oraz tytuł Kobiety Roku 2024 magazynu „Forbes” w kategorii sport. Jak sama mówi, pasję do gór odziedziczyła po ojcu, który zginął podczas wyprawy w Kaukazie. Warto wspomnieć, że dokładnie dziewiętnaście lat temu Mount Everest zdobyła Martyna Wojciechowska. Wówczas to ona została najmłodszą Polką na Dachu Świata.
Najlepszy książkowy przewodnik powstał na Dolnym Śląsku
Publikacja autorstwa Mikołaja Gospodarka „Dolny Śląsk po królewsku. 50 najpiękniejszych zamków i pałaców” z Nagrodą Magellana. Wydany w lutym spis zabytków z regionu okrzyknięto najlepszą publikacją turystyczną 2025 w kategorii „przewodnik ilustrowany”. Album prezentuje najpiękniejsze zamki i pałace Dolnego Śląska, ukazując ich historię i architekturę. Spośród czterystu sześciu zamków wpisanych do rejestru zabytków w całym kraju, blisko 25% znajduje się w naszym regionie.
Pociągiem do XVIII-wiecznej twierdzy
Po pięćdziesięciu latach pociągi wrócą do Srebrnej Góry. Inwestycja o wartości ponad czterdziestu jeden milionów złotych obejmie kompleksową rewitalizację linii kolejowej nr 318, w jej historycznym przebiegu. Nowe połączenie pozwoli mieszkańcom Bielawy i Srebrnej Góry na wygodniejsze podróże do większych ośrodków miejskich, w tym do Wrocławia. Dla podróżujących będzie to szansa na przejażdżkę jedną z najatrakcyjniejszych tras kolejowych Dolnego Śląska – z widokiem na Jezioro Bielawskie, Góry Sowie i przejazdem po ponad 110-letnim nasypie. Zakończenie prac planowane jest na końcówkę przyszłego roku.