AKADEMICKI PODSŁUCH – TYDZIEŃ 21.04.-27.04.

AKADEMICKI PODSŁUCH – TYDZIEŃ 21.04.-27.04.
Tydzień tuż po świętach obfitował w wiele ciekawych wydarzeń na terenie naszego miasta. Tradycyjnie już zebraliśmy dla was najważniejsze informacje w formie krótkiego podsumowania.

 

20 nowych profesorów tytularnych z Wrocławia

Aż 183 nominacji profesorskich podpisał prezydent Andrzej Duda w lutym i w marcu. Lecz te postanowienia hurtowo opublikowano w Dzienniku Ustaw dopiero w kwietniu i od tego momentu nabrały mocy prawnej. Spośród uczonych i artystów aż 20 to osoby związane z wrocławskimi szkołami wyższymi. Najwięcej, bo aż szcześciu profesorów belwederskich przybyło na Uniwersytecie Wrocławskim. Kolejno czterech na Politechnice Wrocławskiej, trzech na Uniwersytecie Przyrodniczym oraz Uniwersytecie Medycznym, i po jednym nowym profesorze tytularnym na Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytecie Ekonomicznym, Uniwersytecie SWPS oraz Uniwersytecie Dolnośląskm  DSW.

 

Opracowana została nowa Polityka Równości, Różnorodności i Dobrostanu Politechniki Wrocławskiej na lata 2025-28

Jest to odzwierciedlenie strategii uczelni, w której społeczność jest jednym z pięciu kluczowych obszarów rozwoju. Nowa polityka składa się z trzech wzajemnie powiązanych planów: równości płci, różnorodności i przeciwdziałania dyskryminacji oraz równowagi między pracą a życiem osobistym. Jest bardziej kompleksowa i intersekcjonalna niż poprzedni plan równości na lata 2022-2024. Opiera się na badaniach i zweryfikowanych wcześniej potrzebach politechnicznej społeczności. Zakłada również wdrażanie konkretnych mechanizmów i programów wsparcia. Dokument został opracowany przez prorektorkę ds. rozwoju i integracji wspólnoty – prof. Karolinę Jaklewicz, pełnomocniczkę rektora ds. przeciwdziałania dyskryminacji – prof. Annę Borkowską, pełnomocniczkę rektora do spraw dostępności – prof. Katarzynę Jach, oraz zespół do spraw rozwoju wspólnoty.

 

Nagroda Polskiej Akademii Nauk dla dr. hab. Mateusza Kwaśnickiego z Pwr

Doktor habilitowany Mateusz Kwaśnicki z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej, został uhonorowany Nagrodą Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk. Wyróżnienie zostało przyznane za wybitne prace łączące teorię prawdopodobieństwa z analizą matematyczną. W swojej pracy naukowej profesor Politechniki Wrocławskiej stosuje metody probabilistyczne w różnych obszarach matematyki. Naukowiec ma na swoim koncie rozwiązanie problemów postawionych przez światowej sławy matematyków. Obecnie aktywnie prowadzi badania w dziedzinie teorii spektralnej i analizy harmonicznej w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki.

W5 rozszerza współpracę międzynarodową

Wydział Elektryczny Politechniki Wrocławskiej i School of Energy Systems Lappeenranta-Lahti University of Technology z Finlandii podpisały umowę o podwójnym dyplomowaniu. Zakłada on realizację przez studentów części programu na uczelni macierzystej, a następnie kontynuowanie nauki u partnera, przy czym osiągnięcia akademickie są wzajemnie uznawane. Każdy student opracowuje indywidualny plan studiów, który musi zostać zatwierdzony zgodnie z regulaminami egzaminacyjnymi obu uczelni. Każdego roku w programie będzie mogło uczestniczyć maksymalnie czterech studentów z obu uczelni. Chętni muszą spełniać kryteria przyjęcia na studia magisterskie obu uczelni oraz na Program Podwójnego Dyplomowania. Wymagania obejmują m.in. dyplom inżyniera lub licencjata w odpowiedniej lub pokrewnej dziedzinie, średnią ocen ze studiów inżynierskich nie niższą niż 4.0, przyjęcie na studia magisterskie na uczelni macierzystej. Dodatkowo pod uwagę brane są osiągnięcia naukowe i akademickie, a do programu zakwalifikowani będą najlepsi kandydaci.

Komputer kwantowy we Wrocławiu

Politechnika Wrocławska zakupiła komputer kwantowy IQM Spark, oparty na niskotemperaturowych kubitach nadprzewodzących, stając się pierwszą taką uczelnią w Europie Wschodniej. Kubit to podstawowa jednostka informacji w komputerach kwantowych. Odpowiada bitowi w tradycyjnych komputerach, ale może jednocześnie przyjmować wartości 0 i 1 lub ich kombinację. Pięciokubitowy komputer działa w ekstremalnie niskiej temperaturze i pozwoli studentom z Koła Qubit na praktyczne zgłębianie informatyki kwantowej. Uczelnia zyskała również dostęp do większych systemów IQM w Finlandii. Uruchomienie urządzenia planowane jest na maj.

 

 

 

MIEJSKO:

 

Mobilne KTG dla mieszkanek Wrocławia

Wrocław uruchamia kolejną, czwartą edycję programu „Bądź bezpieczna. Mobilne KTG dla mieszkanek Wrocławia”. Program ten umożliwia kobietom w ciąży, od 36. tygodnia, bezpłatne wypożyczanie bezprzewodowych urządzeń do telemedycznego badania KTG. Jet to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala przyszłym mamom na samodzielne przeprowadzanie badań w komfortowych warunkach domowych, zachowując jednocześnie wysoką jakość kliniczną. Urządzenie monitoruje zarówno czynność serca płodu, jak i skurcze macicy, co jest kluczowe dla oceny dobrostanu dziecka. Dzięki temu można w porę wykrywać potencjalne stany niedotlenienia oraz wady serca. W trakcie pilotażowych projektów oraz trzech wcześniejszych edycji wzięło w nim udział blisko 750 kobiet, które wykonały 15 500 badań. Od początku realizacji programu zespół medyczny Carebits przeprowadził także 25 interwencji ratujących zdrowie i życie pacjentek oraz ich dzieci.

 

 

#WrocławCzyta

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu z okazji swojego 25-lecia zaprasza na pierwszą edycję Wrocławskiego Festiwalu Literackiego Wrocław Czyta. Celem imprezy jest połączenie różnych pokoleń poprzez spotkania autorskie, warsztaty, debaty i atrakcje dla dzieci. Dziś w Mediatece można zobaczyć wystawę zdjęć Krisa Nidentala „Tożsamość na Widoku”, pokazujące Wrocław w nowym świetle. Wydarzenia festiwalu odbywają się w piątek 25 kwietnia oraz w niedzielę 26 kwietnia.

 

#LeśnicaZachwyca

Ruszyła kampania ,,Leśnica Zachwyca’’, która promuje zachodnie obrzeża miasta. Spływy kajakowe i pontonowe, wycieczki rowerowe oraz spacery po parkach i lasach – osiedle Leśnica zaprasza do siebie nie tylko w długi majowy weekend, ale przez cały rok. Na fanów kultury czekają też wydarzenia w Ośrodku Postaw Twórczych Zamek. Leśnica to największe wrocławskie osiedle. Ma więcej mieszkańców niż np. miasto Oława. Nie jest jednak „sypialnią Wrocławia” – na jej terenie jest wiele cennych przyrodniczo i urokliwych terenów.

 

Nad Odrą w jazzowym klimacie

23 kwietnia wystartował Festiwal Jazz nad Odrą. To już 61. edycja jednego z najbardziej rozpoznawalnych festiwali muzycznych w Polsce. W programie znalazło się aż 80 światowej klasy artystów i pokazy jam session. Festiwal tradycyjnie otworzył konkurs na Indywidualność Jazzową. Tegorocznym laureatem został zespół Blu/Bry. W tym roku wydarzenie trwa 5 dni, na scenach Impart Centrum oraz Vertigo Jazz Club.

 

Sala z łóżkiem wodnym i wodospadem świateł pierwszy raz we Wrocławiu

Biała sala została otwarta 25 kwietnia w Liceum Ogólnokształcącym nr XV. Jest to miejsce dla uczniów potrzebujących wyciszenia, koncentracji czy rozmów ze specjalistami w spokojnej atmosferze. Wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt m.in. do koloroterapii, muzykoterapii i aromaterapii. W sali są podświetlane kolumny wodne, kurtyny świetlne, pufy, łóżko wodne i projektor. Podłoga została wykonana z miękkiej, przyjemnej w dotyku wykładziny, a na suficie podwieszono zwiewną białą tkaninę. To pierwsza tego typu sala we wrocławskiej szkole ponadpodstawowej. W przedszkolach i szkołach podstawowych mamy obecnie 35 gabinetów integracji sensorycznej.