AKADEMICKI PODSŁUCH – TYDZIEŃ 30.06.-4.07.

Przełom czerwca i lipca oznacza jedno – wakacje. Wielu z nas wciąż czeka na upragniony urlop, inni już wrócili z wczasów do codzienności, a trzeci – wcale nie chcą opuszczać firmowego fotela. Akademickie Radio LUZ nie zwalnia jednak tempa. Bacznie przyglądamy się i towarzyszy każdej wakacyjnej rzeczywistości. O czym mówiliśmy na antenie? Sprawdź już teraz. Pamiętaj – by być na bieżąco. Słuchaj Radia LUZ i co jakiś czas rzuć okiem na stronę.
Kosmiczne połączenie na linii młodzież – astronauta
Jakie cechy osobowości powinni mieć astronauci? Jak wyglądają ich posiłki oraz czego wymagają przygotowania do lotu w kosmos? Uczestnicy spotkania na Uniwersytecie Wrocławskim połączyli się na żywo z doktorem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, przebywającym na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Sesja pytań i odpowiedzi trwała niecałe 10 minut. W spotkaniu brało udział ok. 300 osób – głównie uczestników konkursów kosmicznych. Pytania zadawane Sławoszowi Uznańskiemu-Wiśniewskiemu zostały wybrane w ramach „Zapytaj Astronautę”, programie organizowanym przez POLSA w grudniu 2024 roku.
Wschodząca gwiazda cyberbezpieczeństwa jest z Politechniki Wrocławskiej
Magdalena Gołębiowska, doktorantka z Katedry Sztucznej Inteligencji PWr zwyciężyła w 4. edycji konkursu Rising Star in Cybersecurity.
Jury doceniło jej projekt systemu niwelującego negatywny wpływ emocji podczas uwierzytelniania. – Nie liczyłam na zwycięstwo. Do tego konkursu z reguły zgłaszały się osoby, które pracują komercyjnie, a ich projekty są wdrażane. Jedna z dziewczyn unowocześniła na przykład system ochrony w bankach, inna zrobiła szkolenia dla seniorów. Mój projekt jest czysto naukowym badaniem – mówi doktorantka. Klucz do wygranej? Zdaniem Gołębiowskiej to innowacyjność pomysłu.
Wrocławska onkologia z dofinansowaniem Agencji Badań Medycznych
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu otrzymał dofinansowanie dwóch innowacyjnych projektów badawczych w ramach konkursu Agencji Badań Medycznych. Przyznane granty mają wspomóc niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty badawcze. Projekty koncentrują się na doskonaleniu diagnostyki i leczenia w dwóch szczególnie wymagających obszarach onkologii: nowotworach dziecięcych oraz raku piersi. Łączna kwota pozyskanych środków przekracza 60 milionów złotych.
84. rocznica mordu profesorów lwowskich
4 lipca 1941 roku we Lwowie żołnierze niemieccy aresztowali, a następnie rozstrzelali 45-osobową grupę profesorów oraz członków ich rodzin.
Wrocławskie środowisko akademickie wraz z przedstawicielami władz samorządowych i zaproszonymi gośćmi upamiętniło ofiary tych wydarzeń. W 84. rocznicę mordu pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich przy Politechnice Wrocławskiej złożono kwiaty i odczytano szczególny apel pamięci z imiennym wspomnieniem ofiar hitlerowców.
Do końca lipca pod szyldem wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zaplanowano serię wydarzeń: prelekcji, wykładów i spacerów, dotyczących mordu na Wzgórzach Wuleckich.
PONADTO – WAŻNE Z WROCŁAWIA i OKOLIC
,,Akcja Czysta Odra” w rekordowych liczbach
Ponad 25 tysięcy zaangażowanych osób w 145 miejscowościach i 206 zebranych ton śmieci. Wolontariusze z Polski, Czech i Niemiec, już po raz czwarty, posprzątali Odrę i jej dopływy. Co najczęściej znajdowali w rzece? Ponad połowę zebranych śmieci stanowił plastik, a 30 procent szkło. Większość, wciąż znajdowanych w Odrze i na nabrzeżach, zanieczyszczeń to odpady konsumpcyjne, opakowania oraz odpady budowlane, rolnicze i samochodowe.
Dolnośląskie Małe Granty wystartowały
Ruszyła 12. edycja programu wspierającego lokalne inicjatywy mieszkańców Dolnego Śląska. W tym roku na realizację projektów w ramach Dolnośląskich Małych Grantów Samorząd Województwa przeznaczył 450 tysięcy złotych. Do naboru przystąpić mogą 3-osobowe grupy pełnoletnich obywateli, zamieszkujących tereny Dolnego Śląska. Samorząd planuje zrealizować 45 pomysłów, a każdy z wybranych projektów może zdobyć finansowanie w wysokości do 8500 złotych. Nabór wniosków potrwa do 15 lipca.
Internauci wybrali Drzewo Roku 2025
Tegoroczną edycję konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja wygrał 110-letni wiąz szypułkowy rosnący w Szydłowcu w województwie mazowieckim. Okaz zwany też Krzywym Drzewem zdobył 7999 głosów internautów, pokonując m.in. Dąb Aleksander z Jarcewa i Oliwnik Onufry z Warszawy.
Teraz, zdobywcę polskiego tytułu, czeka prawdziwe wyzwanie. Zwycięskie drzewo będzie reprezentowało nasz kraj w europejskim konkursie Tree of the Year w 2026 roku. Apetyt na sukces jest spory. Tym bardziej, że w marcu ten międzynarodowy plebiscyt wygrał ubiegłoroczny zdobywca pierwszego miejsca polskich preselekcji – 300-letni buk Serce Wzgórz Dalkowskich z Dalkowa na Dolnym Śląsku.
Pocztówki już były, czas na znaczki
Sprawdź na radioluz.pl:Posłuchaj o nowych znaczkach z atrakcjami Dolnego Śląska
W ramach serii „Polska Zobacz Więcej” Poczta Polska wyemitowała dwa nowe znaczki promujące atrakcje turystyczne Dolnego Śląska. Filateliści będą mogli wzbogacić swoje kolekcje o kadry Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim oraz Sali Mastodonta w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Celem emisji znaczków jest popularyzacja bogactwa kulturowego i przyrodniczego regionu, który potrzebuje wsparcia w odbudowie lokalnej gospodarki po ubiegłorocznej powodzi. To już kolejna z akcji, mających na celu przyciągnąć turystów do atrakcji Dolnego Śląska. Wcześniej głośno było, chociażby o ogólnopolskiej kampanii społecznej ,,Pocztówki z powodzi”.