AKADEMICKI PODSŁUCH – TYDZIEŃ 5.05.-9.05.

Długi weekend majowy szybko stał się odległą pieśnią przeszłości. Za nami pierwszy pełny tydzień nowego miesiąca. Egzaminy dojrzałości, ważne rocznice i zmiany w przestrzeni miejskiej Wrocławia oraz tragedia na Uniwersytecie Warszawskim czy wybór papieża, to tylko część z tematów, które przykuły naszą uwagę. O czym jeszcze mówiliśmy na antenie? Sprawdź już teraz. Pamiętaj – by być na bieżąco. Słuchaj Radia LUZ i co jakiś czas rzuć okiem na stronę.
Środowisko akademickie pogrążone w żałobie
Nie milkną echa tragedii, do której doszło w środę, w godzinach wieczornych, na Uniwersytecie Warszawskim. Z niewiadomych przyczyn 22-letni student Wydziału Prawa UW, zaatakował siekierą pracowniczkę pionu technicznego. Kobieta ze względu na obrażenia zmarła na miejscu, a strażnik, który ruszył jej na pomoc, w stanie ciężkim trafił do szpitala. W czwartek Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała, że życie rannego strażnika uniwersyteckiego nie jest już zagrożone. Napastnikowi postawiono zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba przekazał, że podejrzany przyznał się do winy, czemu zaprzeczył jego obrońca adwokat Maciej Zaborowski. W związku z tragedią ogłoszono dzień żałoby na Uniwersytecie Warszawskim. Odwołane zostały wydarzenia organizowane przez centralę uczelni, jak i same zajęcia.
Maraton maturalny wystartował
We Wrocławiu ponad siedem tysięcy uczniów rozpoczęło w poniedziałek maturalne zmagania. Maraton egzaminów dojrzałości – tradycyjnie – rozpoczął się o godzinie dziewiątej od podstawowego pisemnego języka polskiego. W kolejnych dniach – tegoroczni maturzyści – stawili czoła matematyce i nowożytnym językom obcym na tym samym poziomie. Część pisemna egzaminów, również tych rozszerzonych, potrwa do dwudziestego drugiego maja. W międzyczasie odbywać się będą również egzaminy ustne. Wyniki tegorocznych matur zostaną ogłoszone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną ósmego lipca. Trzymamy kciuki za wszystkich maturzystów i życzymy Wam powodzenia!
Ogłoszono laureatów Funduszu Aktywności Studenckiej
Wrocławskie Centrum Akademickie ogłosiło laureatów siódmej edycji Funduszu Aktywności Studenckiej – FAST. Spośród wszystkich wrocławskich uczelni najwięcej projektów – aż dziesięć – zrealizują studenci i studentki z Politechniki Wrocławskiej. Do kół naukowych, grup i organizacji studenckich politechniki, na realizację zgłoszonych pomysłów, trafiło łącznie ponad 117 tysięcy złotych. Wśród zwycięskich projektów znalazły się innowacje technologiczne, badania naukowe, działania edukacyjne i wydarzenia kulturalne. FAST to trwający od pięciu lat, miejski program wspierający akademicką przedsiębiorczość, kreatywność i naukową pasję młodych ludzi.
Uczelnia z Wrocławia na Księżycu
Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną utworzą nowy system nawigacyjny na Księżycu. Projekt Moonlight ma umożliwić precyzyjne pozycjonowanie na terenie Księżyca i w jego pobliżu. Naukowcy mają w planach umieszczenie tam orbiterów, odbiorników i naziemnych stacji referencyjnych. Wrocławski zespół pracuje nad modelami ruchu satelitów, uwzględniając m.in. zakłócenia grawitacyjne i promieniowanie kosmiczne. Start misji planowany jest na 2031 rok.
Poznaliśmy TOP 100 Women in Engineering 2025
Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” wyróżniła wybitne ekspertki, innowatorki i liderki, które swoją wiedzą, talentem i pasją zmieniają oblicze technologii. W tym gronie znalazło się pięć badaczek z Politechniki Wrocławskiej: dr inż. Joanna Budzisz, mgr inż. Oliwia Frankiewicz, dr inż. Justyna Krzak oraz dr inż. Aneta Strzałka i dr inż. Weronika Urbańska. Teraz spośród stu laureatek wyłoniona zostanie prestiżowe grono „TOP 10 Kobiet w Inżynierii w Polsce”, które otrzymają specjalne wyróżnienie podczas czerwcowej gali na Perspektywy Women in Tech Summit 2025.
Ostatni prosta konkursu Polytechnica Nova
Za nami wirtualne prezentacje trzynastu finałowych projektów w konkursie Polytechnica Nova. Autorzy i autorki opowiedzieli o swoich pomysłach i przekonali dotychczas niezdecydowanych, dlaczego właśnie ich projekty powinny zostać zrealizowane w ramach politechnicznego budżetu obywatelskiego. Teraz czas na kolejny etap – głosowanie społeczności PWr. Plebiscyt rozpocznie się 12 maja i potrwa tydzień, a jego wyniki wpłyną na ostateczny rezultat konkursu. Zwycięzców trzeciej edycji Polytechnica Nova na PWr poznamy 23 maja. Dotychczas w ramach konkursu odrestaurowano historyczną salę kinową DKF „Politechnika” oraz skierowano do realizacji projekty centrów Innowacji Studenckich czy Zastosowań Sztucznej Inteligencji.
Sukcesy wrocławskich studentów i studentek na Akademickich Mistrzostwach Polski
Za nami zmagania w ramach Akademickich Mistrzostw Polski w Kolarstwie Górskim 2025. Najlepsza ze startu wspólnego – po niesamowicie wyrównanym wyścigu z Joanną Głowacką (AGH Kraków) – okazała się Matylda Szczecińska z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Zawodniczki jechały cały wyścig razem, a na mecie, po ponad 75 minutach rywalizacji, dzielą je tylko 3 sekundy. To jednak nie koniec medali, które w tym tygodniu powędrowały do wrocławskich sportowców. Dwa srebrne krążki na tych samych zawodach zdobył również Maciej Kojro (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu). Ponadto w trakcie AMP w Strzelectwie, odbywających się w Ustce, srebro w konkurencji 50m Karabin Leżąc Kobiet wywalczyła Maja Cybulska z AWF Wrocław.
A więcej o sukcesach ludzi, którzy tworzą sport na dolnośląskich uczelniach, dowiesz się, słuchając audycji Dominika Wojciechowskiego “Akademicka Kwarta” w każdą środę od godziny 14:00.
MIEJSKO:
Autobusowa autostrada na wrocławski „koniec świata” otwarta
Zakończono budowę trasy autobusowej na Jagodno. Inwestycja trwała osiemnaście miesięcy i kosztowała pięćdziesiąt milionów złotych. Jej finalizacja oznacza szereg zmian, które dotyczą nie tylko linii dotychczas kursujących przez Buforową. Nowe rozkłady lub tylko drobne korekty wprowadzono do tras siedmiu linii dziennych i jednej nocnej. Dodatkowo w związku z zakończeniem prac związanych z powstaniem nowego przystanku przy alei Juliusza Słowackiego, uruchomiono więcej peronów na przystanku Galeria Dominikańska.
Zgłoś swój pomysł w kolejnej edycji Mikrograntów
Tylko do 15 maja można zgłaszać projekty oddolnych działań społeczno-kulturalnych w ramach wrocławskich Mikrograntów. W tym roku program obchodzi swoje 10. urodziny, a w formule pojawia się kilka zmian m.in. dwa razy więcej środków do przyznania oraz wydłużony termin realizacji projektów. Wyniki naboru zostaną ogłoszone 10 czerwca. Wybrane projekty oprócz wsparcia finansowego otrzymają pomoc organizacyjną, promocyjną i administracyjną.
80 lat temu podpisano kapitulację Festung Breslau
We wtorek obchodziliśmy rocznicę podpisania aktu kapitulacji Festung Breslau. Działanie to zakończyło blisko trzymiesięczne oblężenie Wrocławia – jedną z ostatnich bitew II wojny światowej. Niemcy zamienili Wrocław w twierdzę, co doprowadziło do ogromnych cierpień cywilów i śmierci dziesiątek tysięcy osób podczas brutalnej ewakuacji. Walki doprowadziły do niemal całkowitego zniszczenia miasta. W rocznicę tych wydarzeń wrocławski Instytut Pamięci Narodowej zorganizował uroczystości upamiętniające m.in. przy pomniku ofiar niemieckiego obozu Burgweide na Sołtysowicach.
Ruszyły zapisy na Dni Odry
Wielki piknik rodzinny, koncerty, parada statków, zajęcia z pływania w syreniej płetwie, wielki quiz wiedzy o wodzie, pokazy karmienia wydr w zoo i ciekawa gra terenowa – to i wiele więcej czeka nas podczas tegorocznych Dni Odry. Od 22 do 25 maja miasto zaprasza nad rzekę, by na nowo odkryć jej znaczenie dla Wrocławia i jego mieszkańców. Na część wyżej wymienionych atrakcji obowiązują zapisy, które ruszyły właśnie w tym tygodniu. Dni Odry to wydarzenie łączące historię, ekologię i rekreację. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć rzekę jako żywą część miasta – przestrzeń pełną wspomnień i ważnych tematów, jak ochrona przyrody czy kultura wodniacka.
Wrocław kolejną gwiazdą przewodnika Michelin
Miasto stu mostów oficjalnie dołącza do prestiżowego przewodnika Michelin. To znaczące wyróżnienie dla lokalnej gastronomii i ważny krok w promocji Wrocławia na arenie międzynarodowej. W samej stolicy Dolnego Śląska znajduje się ponad tysiąc punktów gastronomicznych, a regionalna kuchnia znana jest z różnorodnych i wielokulturowych potraw. Obecność w przewodniku ma przynieść korzyści całemu sektorowi turystycznemu miasta. Lista rekomendowanych restauracji zostanie opublikowana 10 czerwca. Na ten moment punktów gastronomicznych odnotowanych w Przewodniku Michelin na całym świecie jest około 20 tysięcy, w tym wyróżnionych 77 polskich restauracji.