AKADEMICKI PODSŁUCH TYDZIEŃ 7.07.-18.07.

AKADEMICKI PODSŁUCH TYDZIEŃ 7.07.-18.07.
Taco Hemingway rapował: koniec lipca, za chwilę już znów zima. Co prawda, do schyłku miesiąca pozostały jeszcze dwa tygodnie, a do rozpoczęcia najbielszej z pór roku około 150 dni, ale temperatura w ostatnim czasie nie raz pokazała, by nie chować cieplejszych ubrań na dno szafy.

 

Pogoda była bardzo zmienna, o czym w alertach informował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Upały, ochłodzenia, burze, ulewne deszcze i powodzie błyskawiczne – przeszliśmy wszystko; może poza śniegiem. Ale… miasto i tak zasypało – remontami. O czym mówiliśmy na antenie? Sprawdź już teraz. Pamiętaj – by być na bieżąco. Słuchaj Radia LUZ i co jakiś czas rzuć okiem na stronę.

 

Szybka flaszka na medal

Zespół Rychlá Flaška, działający w ramach koła strategicznego PWr in Space, wraca zawodów Czech Rocket Challenge 2025 ze złotym medalem. Ekipa w składzie: Jędrzej Szczepankiewicz, Małgorzata Łukasik, Jakub Seemann i Joanna Król, zdobyła 1. miejsce w kategorii University-Advanced. Zaprojektowana, przetestowana, zbudowana i wystrzelona, przez drużynę z PWr, rakieta, w głównym zadaniu, wyniosła na wysokość co najmniej 513 metrów aż 300 mililitrów wody. Konstrukcja spełniła wszystkie cele misji: stabilny lot, pełen odzysk i precyzyjne wykonanie, za co została doceniona. 

 

Poszukiwani godni Europejskiej Nagrody Naukowej im. Stanisława Lema

Trwa nabór wniosków do Lem Prize 2025. Konkurs skierowany jest do młodych badaczy i badaczek spoza Politechniki Wrocławskiej, którzy mogą poszczycić się osiągnięciami naukowymi lubi inżynieryjnymi. Warunek? Znaczący wpływ na przyszłość społeczeństw i nauki. Dodatkowo, wyróżnione osiągnięcie powinno być kreatywne i interdyscyplinarne z mocnym akcentem technologicznym. Ubiegłoroczną statuetkę za nową metodę analizy ekstremalnych stanów materii odebrał fizyk teoretyk – doktor Tobias Dornheim. Nabór wniosków potrwa do 30 września.

PWR Racing Team z formułą na Formułę

Za nami sześć dni zmagań na torze w Assen w ramach ostatniej edycji Formula Student Netherlands w historii! Studenci z PWR Racing Team zakończyli rywalizację w pierwszej dziesiątce, plasując się na ósmej pozycji w elektrycznej klasyfikacji generalnej. Sukces jest tym większy, że to najwyższa lokata spośród zespołów z napędem na tylną oś. Bolid z PWr sprawnie przeszedł wszystkie inspekcje techniczne i wystartował w konkurencjach dynamicznych takich jak: Skidpad, Acceleration, Autocross, oraz najdłuższej i najbardziej wymagającej ze wszystkich – Endurance – sukcesywnie zaliczając każdą z nich. To jednak nie koniec startów. Przed zespołem kolejne zawody – Formula Student Austria. 

 

PONADTO – WAŻNE Z WROCŁAWIA i OKOLIC

 

Serce Katedry trafi na stół – remontowy

Remont organów wrocławskiej katedry nabiera tempa. Dokumentacja jest już kompletna i wydano pozwolenie na budowę. Co prawda Organy Sauera w archikatedrze św. Jana Chrzciciela zostały zdemontowane w czerwcu ubiegłego roku, ale prace przy instrumencie mogą ruszyć dopiero teraz. Jak mówi Sekretarz Miasta Wrocław – Włodzimierz Patalas – trzymamy się harmonogramu, a nawet nieco go wyprzedzamy.

Po remoncie Organy Sauera będą miały maksymalnie 195 głosów i 16 tysięcy piszczałek, co ulokuje je na drugiej pozycji pod względem wielkości w Europie. Prace zakończą się pod koniec 2026 roku, a samo ich strojenie instrumentu potrwa nawet 7 miesięcy.

 

Orzeł wylądował – koniec kosmicznej misji Polaka

Sławosz Uznański-Wiśniewski po osiemnastu dniach spędzonych w kosmosie, wrócił na Ziemię. Tym samym Polak zapisał się na kartach historii jako drugi rodak, który przebywał w kosmosie – i pierwszy, który uczestniczył w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Kapsuła Dragon z załogą misji Ax-4, po ponad dwudziestu dwóch godzinach podróży, bezpiecznie wodowała u wybrzeży Kalifornii. Po powrocie na ląd Uznański-Wiśniewski został przetransportowany do placówki Europejskiej Agencji Kosmicznej w Kolonii.

Mieszkasz, parkujesz, płacisz więcej

Zmiany w zasadach rozliczania Stref Płatnego Parkowania. Samorządowcy podczas 21. sesji Rady Miejskiej Wrocławia podjęli uchwałę o wzroście cen abonamentów. Regulacje dotyczą tylko mieszkańców, czyli osób zameldowanych i płacących podatki we Wrocławiu. To dla nich podrożeją opłaty roczne w Strefach Płatnego Parkowania A, B i C.

Jak ustalili radni, najbliższa podwyżka – pierwsza od 22 lat – będzie duża, kolejne będą już mniejsze, ale wprowadzane co roku. Co więcej, stawki abonamentów rocznych przestaną być stałe. Ich ceny zostaną uzależnione od wysokości płacy minimalnej. Ponadto w ścisłym centrum kierowcy samochodów hybrydowych będą musieli zacząć płacić jak pozostali. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia przyszłego roku.

Materiał na mebel – finał akcji ,,Kieruj się na przyszłość!”

Ponad półtorej tony niepotrzebnych ubrań i tekstyliów zyskało nowe życie jako ekologiczne meble dla dzieci. Wszystko za sprawą dwudniowej zbiórki w ramach akcji „Kieruj się na przyszłość!”. Dzięki mieszkańcom Wrocławia i recyklingowi udało się m.in. zaoszczędzić ponad 11,8 mln litrów wody – to tyle, ile potrzeba na 215 000 pryszniców. Ponadto dzieci z Centrum Integracji Nowe Łąki oraz Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania zyskały sześć ławek wykonanych z tworzywa powstałego w 100% z recyklingu tekstyliów.