Akademicki Podsłuch – tygodniowy skrót akademicki, kulturalny i miejski

Akademicki Podsłuch – tygodniowy skrót akademicki, kulturalny i miejski
Ula Kokot/ fot. hemahusfoto — Henryk Mamica-Huske
Ostatni tydzień marca zafundował nam wiele nowych wiadomości. Specjalnie dla was wyszukaliśmy te najciekawsze. Pamiętaj — by być na bieżąco, słuchaj Radia LUZ i co jakiś czas rzuć okiem na stronę.

 

Finałowe projekty Polytechnica Nova

Znamy już 15 najlepszych projektów, które awansowały do finału trzeciej edycji konkursu Polytechnica Nova! Jury spośród 30 zgłoszeń wyselekcjonowało najbardziej innowacyjne inicjatywy w trzech kluczowych kategoriach: badania i potencjał naukowy, kształcenie i popularyzacja nauki oraz społeczność i zrównoważony rozwój.

Zwycięskie projekty wyróżniają się nowatorskim podejściem i realnym wpływem na rozwój nauki oraz społeczeństwa. Kto zdobędzie tytuł laureata? Śledź nasze aktualizacje i bądź na bieżąco!

Student z Wrocławia najlepszy w Polsce. Otrzymał złoty medal

Adam Kowal zdobył złoty medal podczas Akademickich Mistrzostw Polski we Wspinaczce Sportowej, potwierdzając swój talent i determinację. Te prestiżowe zawody należą do najbardziej widowiskowych wydarzeń sportowych w Polsce. W rywalizacji wzięło udział ponad 400 zawodników, a najlepszych 12. wspinaczy i wspinaczek wywalczyło miejsca na podium.

 

Naukowcy z UPWr pracują nad szczegółami innowacyjnego leku 

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pracują nad przełomowym rozwiązaniem w leczeniu chorób serca u psów. Ich celem jest potwierdzenie skuteczności leku, który może spowalniać rozwój choroby zastawki mitralnej oraz poprawiać jakość i długość życia czworonogów z podzastawkowym zwężeniem aorty.

To niezwykle ważne badania, ponieważ oba schorzenia należą do najczęściej diagnozowanych chorób serca u psów. Wczesne wykrycie objawów jest kluczowe – obecnie późna diagnoza oznacza jedynie leczenie paliatywne. Czy nowy lek zrewolucjonizuje weterynarię? Trzymamy kciuki!

 

Polski łazik kosmiczny rusza na podbój Australii! Wszystko dzięki naszym studentom 

Łazik kosmiczny Politechniki Wrocławskiej jest gotowy na międzynarodowe zawody w Australii! Ekipa Scorpio już dotarła na miejsce i przygotowuje się do rywalizacji z najlepszymi zespołami inżynierskimi z całego świata. Więcej o ambitnym projekcie i jego technologicznych innowacjach opowiada Adrian Krzemicki, prezes Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych.

Urządzenie Scorpio Infinity, wyposażone w nowoczesne systemy i rozwiązania technologiczne, weźmie udział w konkursie Australian Rover Challenge. Przed nim szereg kosmicznych zadań, jak inspekcja bazy księżycowej czy transport regolitu. Studenci PWr zmierzą się z szesnastoma innymi zespołami – z Australii, Indii, Polski, Kazachstanu i Bangladeszu.

 

Badaczka z PWr otrzymała ogromne wsparcie z… NATO

Projekt dr inż. Agnieszki Wielgus z Politechniki Wrocławskiej został wyróżniony i otrzymał finansowanie w ramach NATO Chief Scientist Grants! Spośród 231 zgłoszeń granty przyznano jedynie dziewięciu osobom, co podkreśla prestiż tego wyróżnienia.

Badaczka z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów pracuje nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji w ochronie przestrzeni powietrznej przed dronami. To kluczowe rozwiązanie w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej – wojna w Ukrainie udowodniła, że drony odgrywają kluczową rolę na polu walki.

90 lat prof. Andrzeja Wiszniewskiego – legendy Politechniki Wrocławskiej

Ponad 300 opublikowanych prac, 12 książek, 13 wypromowanych doktorów, z których trzech zdobyło tytuł profesora – to tylko część dorobku prof. Andrzeja Wiszniewskiego, który od 73 lat jest związany z Politechniką Wrocławską.

W czwartek uczelnia świętowała jubileusz 90-lecia Profesora, honorując jego imponujące osiągnięcia naukowe i społeczne. W jego życiorysie nie brakuje też momentów historycznych – był uczestnikiem strajku okupacyjnego na Politechnice Wrocławskiej w grudniu 1981 roku, a to zaledwie jedna z ciekawostek.


Szkoła Podstawowa nr 29 we Wrocławiu nawiązuje współpracę z ASP

Wrocławska Szkoła Podstawowa nr 29 podpisała porozumienie o współpracy z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu, otwierając uczniom drzwi do świata sztuki.

Dzięki tej inicjatywie siódmoklasiści będą mogli rozwijać swoje artystyczne pasje podczas zajęć w profesjonalnych pracowniach Katedry Ceramiki i Katedry Wzornictwa. Młodzi artyści będą pracować pod okiem wykładowców ASP, zdobywając cenne doświadczenie i inspirację do dalszej twórczej drogi.

 

To już 20. edycja konkursu Wrocławska Magnolia — czas, start!

Nawet 10 000 zł czeka na absolwentów, których prace magisterskie mogą zrewolucjonizować miasto. Rozpoczyna się 22. edycja konkursu Wrocławska Magnolia, który promuje innowacyjne pomysły na poprawę jakości życia mieszkańców.

Jak podkreśla dr inż. Marcin Wdowikowski, opiekun zwycięskich projektów z poprzednich edycji, każda uczelnia może zgłosić do 5 prac konkursowych za pośrednictwem Pełnomocnika Rektora. Terminy składania prac ustalane są indywidualnie przez uczelnie. Laureatką ubiegłorocznej edycji została Natalia Sauer z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Kto zdobędzie nagrodę w tym roku?

 

LekRaport – rewolucyjna aplikacja dla farmaceutów i pacjentów

LekRaport to innowacyjna aplikacja, opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, która wspiera farmaceutów w ich codziennej pracy i zwiększa ludzkie bezpieczeństwo poprzez optymalne dostosowanie leków. Przed weekendem została ona ujawniona i przedstawiona zainteresowanym.

Dzięki zgromadzonym danym w aplikacji LekRaport możliwa będzie analiza trendów i potrzeb zarówno farmaceutów, jak i pacjentów. To nowoczesne podejście umożliwi lepszą opiekę, w tym monitoring zdrowia oraz doradztwo w zakresie profilaktyki.

Wrocław — dobrze jest tutaj żyć

Wrocław to jedno z najlepszych miast do życia, studiowania i pracy – tak wynika z raportu Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. Badanie, przeprowadzone w styczniu na reprezentatywnej grupie 1036 osób (z wyłączeniem mieszkańców Wrocławia), analizowało wizerunek miasta pod kątem edukacji, jakości życia, możliwości biznesowych oraz porównania z innymi ośrodkami miejskimi.

Czy stolica Dolnego Śląska to faktycznie jedno z najlepszych miejsc do rozwoju? Wyniki raportu mówią same za siebie, a nam ciężko się nie zgodzić.