AKADEMICKI PODSŁUCH – tygodniowy skrót akademicki, kulturalny i miejski 7-13.04

Drugi tydzień kwietnia obfitował w wiele wydarzeń prozdrowotnych i prospołecznych. Tydzień Zdrowia na PWr, wiosenna edycja akcji Helpers’ Generation na wielu wrocławskich uczelniach i kolejne odsłony Wampiriady były na Naszych językach nie raz. O czym jeszcze mówiliśmy na antenie? Sprawdź już teraz. Pamiętaj – by być na bieżąco, słuchaj Radia LUZ i co jakiś czas rzuć okiem na stronę.
MIEJSKI PODSŁUCH
Wrocławskie inicjatywy z wyróżnieniem na URBACT City Festival
W Hali Stulecia we Wrocławiu odbył się URBACT City Festival – prestiżowe wydarzenie, które zgromadziło przedstawicieli miast z całej Europy. Uczestnicy dzielili się doświadczeniami i poznawali innowacyjne rozwiązania w zakresie rozwoju miejskich społeczności. Podczas pierwszego dnia festiwalu wyróżniono 116 projektów jako tzw. „Dobre Praktyki”. Wśród nich znalazły się aż trzy wrocławskie inicjatywy: Mikrogranty, Czasoprzestrzeń oraz Farma Miejska.
„To ogromne wyróżnienie dla Wrocławia i potwierdzenie, że nasze działania są zauważane na arenie międzynarodowej” – podkreśliła Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia, odnosząc się do sukcesu Mikrograntów. URBACT City Festival trwał do 10 kwietnia i był jednym z wydarzeń towarzyszących polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Wrocław ma nowego krasnala
Do rodziny wrocławskich skrzatów dołączył Raciworek. Imię krasnala to zbitka od nazwy zbiornika Racibórz Dolny (przyp. red. dzięki któremu Wrocław uniknął zalania) oraz worków, których podczas wrześniowej walki z wielką wodą ułożono we Wrocławiu około dwóch milionów. Krasnal symbolizuje odwagę i determinację wszystkich tych, którzy wspólnie walczyli o ocalenie Wrocławia przed wodnym żywiołem. Raciworek to pomnik historii i przypomnienie, że solidarność i współpraca potrafią przezwyciężyć największe przeciwności losu. Krasnala można oglądać przy Kładce Złotnickiej.
Radni o nocnej prohibicji, bezpieczeństwie i stypendiach dla studentów
Podczas 16. sesji Rady Miejskiej Wrocławia radni zajęli się m.in. projektem nocnej prohibicji, zmianami w Studenckim Programie Stypendialnym, nowymi nazwami przestrzeni publicznych oraz kwestiami bezpieczeństwa i ochrony zabytków. Przyjęto uchwałę kierującą do konsultacji społecznych propozycję ograniczenia sprzedaży alkoholu w całym mieście między 22:00 a 6:00.
Zmieniono też zasady miejskich stypendiów – teraz ubiegać się o nie mogą również studenci studiów niestacjonarnych, m.in. w ramach wyjazdów zagranicznych i za wybitne osiągnięcia. Wnioski będzie można składać od 1 do 31 października.
Dolny Śląsk przeciwko hejtowi – kuratorka i rzeczniczka apelują o wsparcie dzieci
Na Dolnym Śląsku rośnie liczba uczniów doświadczających przemocy rówieśniczej – zarówno w szkołach, jak i w internecie. Podczas spotkania poświęconego temu problemowi Dolnośląska Kuratorka Oświaty Ewa Skrzywanek podkreśliła, że to rodzice ponoszą główną odpowiedzialność za wychowanie dzieci, a szkoły mogą jedynie wspierać ten proces. Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak przypomniała z kolei, że młodzi mogą przez całą dobę korzystać z pomocy Dziecięcego Telefonu Zaufania – pod numerem 800 12 12 12 – oraz z czatu prowadzonego przez ekspertów.
Wrocław ruszył z programem „Bezpieczny Wrocław” – pierwszym takim w Polsce
Wrocław uruchomił innowacyjny program „Bezpieczny Wrocław”, inspirowany rozwiązaniami znanymi m.in. ze Szwajcarii i Szwecji. Celem jest zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa i reagowania w sytuacjach kryzysowych.
W ramach projektu miasto zapowiedziało również stworzenie miejskich gadżetów – m.in. mini apteczek, powerbanków, koców ratowniczych i maseczek CPR, które mają pomóc mieszkańcom w nagłych sytuacjach.
AKADEMICKI PODSŁUCH
Tymi projektami zajmą się politechniczni laureaci konkursu „Lider”
Innowacyjne moduły dla druku 3D, kompozytowy zbiornik dla strażaków i nowe materiały na narzędzia kuźnicze. Troje naukowców z Wydziału Mechanicznego PWr dostało na swoje badania blisko 5,5 mln zł. od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Program „Lider” wspiera młodych naukowców w samodzielnym planowaniu prac badawczych i zarządzaniu własnym zespołem podczas realizacji projektów, których wyniki mogą mieć praktyczne zastosowanie i potencjał wdrożeniowy. W tegorocznej, 15. edycji, dofinansowanie otrzymało 41 osób z całej Polski. Łącznie rozdysponowano ponad 71 mln złotych.
Łagodzi niedotlenienie i poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego
Preparat opracowany przez międzyuczelniany zespół prof. Tomasza Sozańskiego z Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej wspomoże sportowców i aktywne osoby po pięćdziesiątym roku życia. Suplement w formie kisielu, tabletek i żelków opracowano na bazie ekstraktu z owoców derenia jadalnego. Osiągnięcie badaczy pod kierownictwem naukowca z Politechniki już zostało nagrodzone złotym medalem podczas Międzynarodowego Konkursu Wynalazków i Innowacji Eureka International Paris 2024. Teraz zespół prof. Tomasza Sozańskiego pracuje nad owocami aronii, borówki czernicy i jagody kamczackiej, by preparatami pochodzenia naturalnego wspomagać osoby w średnim wieku.
Sukces Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej na międzynarodowych zawodach w Stanach Zjednoczonych
Podczas zawodów konstruktorskich ES EJ I ERO (fonetycznie) Design West inżynierowie stanęli na podium cztery razy. W zawodach wystąpiło 66 drużyn z 8 krajów z całego świata. W czasie trzech dni zmagań konstruktorzy musieli tworzyć od podstaw samoloty, które rywalizowały w trzech różnych kategoriach: Micro, Regular i Advanced. Poza wykonaniem misji w powietrzu uczestnicy musieli także przedstawić raport techniczny i dokonać prezentacji zbudowanego samolotu. Przed Klubem Lotniczym stoi jeszcze jedna edycja zawodów konstruktorskich w Teksasie, która odbędzie się już w maju.