ARCHIVE
Archive – zespół nieustannie poszukujący
30 lat zwinnego balansowania między prog rockiem, trip hopem i elektroniką. Wiele zmian składu i brzmienia, 15 wydanych długogrających albumów, setki utworów i koncertów. No i styl, który ciężko pomylić z czymkolwiek innym. Zespół Archive powstał w 1994 roku z inicjatywy Dariusa Keelera i Danny’ego Griffithsa, DJ-ów znanych wcześniej z londyńskich klubów. Nieco później dołączyli do nich wokaliści i raperzy Rosko John oraz Roya Arab, jednak po tarciach wewnętrznych obydwaj opuścili formację w 1997 roku. Przez Archive przewinęło się do tej pory kilkanaście osób, a obecny skład zespołu liczy ośmioro artystów. W międzyczasie rotacje personalne kilkukrotnie niemal doprowadziły do rozpadu grupy, jednak za każdym razem udawało im się przetrwać te zawirowania.
Nasza selekcja:
Londinium
1996
Island Records
Dummy, Blue Lines czy Protection to z pewnością albumy, które miały wyraźny wpływ na członków zespołu Archive. W 1996 roku ukazał się debiutancki krążek grupy, ich interpretacja trip hopu, zatytułowana Londinium. Senne wokale, bogate instrumentarium i poetyckie zwrotki Rosko Johna złożyły się na solidny start dla zespołu i zaznaczenie swojej obecności na scenie.
You All Look The Same To Me
2002
Archive
3 lata po albumie Take My Head, który przeszedł bez większego echa, członkowie Archive prezentują światu krążek You All Look The Same To Me, który był przełomem w ich karierze. Na czele z kultowym już utworem “Again” zespół pokazał dojrzałe i oryginalne brzmienie, mocno inspirowane zarówno trip hopem jak i prog rockiem.
Lights
2006
Dangervisit Records
Można powiedzieć, że udział prog rocka w twórczości Archive rósł wprost proporcjonalnie do ich stażu. Na albumie “Lights” usłyszymy inspiracje wręcz brit rockowe. Mimo wszystko, zespół nie odwrócił się od swoich trip hopowych korzeni, a dowodem na to niech będzie tytułowy utwór z płyty. Ponad 18-minutowe dzieło, w którym na pierwszym planie wybrzmiewa właśnie charakterystyczna dla trip hopu perkusja, a cały kawałek ma oniryczny klimat.
Controlling Crowds
2009
Dangervisit Records
Wraz z premierą “Controlling Crowds” słuchacze zespołu byli świadkami ich kolejnych eksperymentów i poszukiwań. Tym razem Keeler, Griffiths i spółka zawarli na albumie sporą dawkę syntezatorowej elektroniki. Całość ma chłodny, często dystopijny klimat, co w sumie zapowiada już sam tytuł. Tradycyjnie już, zespół umiejętnie dozuje napięcie, przeplatając utwory o rockowym zacięciu z tymi bardziej stonowanymi czy nawet balladowymi.
Call To Arms & Angels
2022
Dangervisit Records
Sześć lat kazali swoim fanom czekać członkowie zespołu Archive na kolejny po The False Foundation, pełnoprawny, długogrający album. 29 kwietnia ukazała się płyta Call To Arms And Angels. Po wielu zawirowaniach, eksperymentach i rotacjach składu zespół Archive wydaje się wracać do korzeni swojego brzmienia. Na plus można odnotować powrót wokalistki Marii Q oraz dołączenie do grupy Lisy Mottram.
Mikołaj Bensdorff