Audycja Szto tam: Niekończące się remonty we Wrocławiu. Co, gdzie i kiedy?

Dawno, dawno temu, w krainie Odry i krasnali, żyło sobie miasto, które bardzo kochało zmiany. Tak bardzo, że postanowiło nigdy nie przestawać się remontować.
Dziś Wrocław to piękne miasto pełne atrakcji. Ale zanim turyści zaczęli zachwycać się jego urokami, mieszkańcy musieli znosić szum niekończących się remontów, które przetrwały do dziś i nie zamierzają się kończyć. I choć narzekamy na nie bez końca, musimy przyznać, że działają pozytywnie na wygląd i funkcjonowanie miasta.
Oczywiście, wszystkie te remonty utrudniają ruch drogowy, więc warto wiedzieć, gdzie i co się dzieje, żeby nie utknąć w korku albo nie spóźnić się przez objazdy.
Z pomocą przychodzą Natalia Holiak i Dmytro Nikolaienko. W audycji „Szto tam?” przekażą wam najnowsze informacje o aktualnych remontach we Wrocławiu. Serdecznie zapraszam do przesłuchania:
D: Akademickie Radio LUZ 91.6 FM. Godzina 13:08. A my kontynuujemy rozmowę o nowościach z Wrocławia, bo dzieje się tutaj naprawdę dużo – od wydarzeń świątecznych po te mniej wygodne.
N: I mniej lubiane przez mieszkańców.
D: Tak. Zacznę od najważniejszego: tuż obok naszego studia, przy moście Grunwaldzkim, w dniach od 12 do 13 lipca rozpoczyna się na dużą skalę remont wodociągu. Wiesz dlaczego?
N: Wiem tylko tyle, że we Wrocławiu bez przerwy coś się dzieje. Czasami to naprawdę denerwujące. Zwłaszcza kiedy był remont w centrum miasta i było bardzo trudno spokojnie dojechać do dworca kolejowego, żeby choć na kilka dni wyjechać z miasta i odpocząć. A teraz, biorąc pod uwagę, że coś podobnego będzie działo się w rejonie, gdzie żyję, jestem naprawdę wzburzona.
D: Powiem ci więcej – remonty także zaczęły się w pobliżu Oławskiej. Tramwaje kursują objazdem, dłuższą trasą. Jeszcze jeden przy ulicy Dubois, a kolejny na Pomorskiej, chociaż tam już był remont zaledwie rok temu. Mogę więc śmiało powiedzieć, że tym razem Wrocław znów będzie trudny do poruszania się. A wracając do naszego tematu: miejska władza, odpowiadająca za kanalizacji i wodociągi, wymieni starą magistralną rurę, która ma już ponad 110 lat. Została ona położona jeszcze w 1911 roku. Wykryto poważny wyciek i żeby przeprowadzić remont, trzeba będzie usunąć sporą część torowiska tramwajowego w okolicach mostu. To nie będzie tylko kosmetyczny remont, ale rzeczywiście głębokie prace ziemne.
N: Dlatego musimy planować alternatywne trasy, bo podczas robót w tych rejonach wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym. Zwłaszcza przy placu Grunwaldzkim, który jest częścią Śródmieścia – gęsto zamieszkanej dzielnicy.
D: Właśnie. A remont rozpocznie się w nocy z 12 na 13 lipca i potrwa nie wiadomo jak długo. Może nawet pół roku…
N: Jeśli nie dłużej. Ale znalezienie alternatywy nie powinno być trudne. Wrocław to duże miasto z wieloma możliwościami.
D: A nasi słuchacze mogą do nas napisać: czy korzystacie z tego rejonu codziennie i czy te remonty wpływają w jakikolwiek sposób na wasze podróże?
Dźwięk: Natalia Holiak i Dmytro Nikolaienko
Tekst i tłumaczenie: Anastasiia Popelnytska