Avant Art Festival 2022

Avant Art Festival 2022
Enjoy life showcase: Kakofonium (PL) / Enjoy life showcase: Anatol (PL) / Kollaps (IT/AU) / Dafnie (NOR) / Rozwód (PL) / Trio: Cooper/Majkowski/Guthrie (AU/PL/GB) / Phatrax (PL) / Krenz (PL) / TONFA (PL) / Ecko Bazz (UG) feat. STILL (Nyege Nyege Tapes showcase) / Enjoy life showcase: MLODY KOTEK I NIEMY DOTYK (PL) / Alpha Maid (GB) / Microcorps (GB) / Coby Sey (GB) / Harrga (POR/GB) / Charlemagne Palestine & Grumbling Fur Time Machine Orchestra (GB/US) / dUASsEMIcOLCHEIASiNVERTIDAS (POR) / ESTHER SPLETT (CA) / ANDY THE DOORBUM (US) / DJ DISCOMFORT (PL)

 

Wielu z tych artystów z pewnością znacie z anteny Radia LUZ. Każdy z nich odwiedzi Wrocław w przyszłym tygodniu, bo w tym roku po raz kolejny Avant Art Festival wziął sobie za cel przegląd najciekawszych i najbardziej oryginalnych zjawisk w muzyce niezależnej i awangardowej oraz w kulturze. Festiwal odbędzie się w Warszawie, Berlinie oraz Wrocławiu. Akademickie Radio LUZ w szczególności zaprasza na część lokalną, która trwać będzie między 20. a 25. września.

Unikalne brzmienie festiwalu Avant Art świetnie wypełnia każdą przestrzeń, z którą organizatorzy zdecydują się współpracować. To sprawia, że uczestnictwo na kolejnych edycjach festiwalu zbliża nie tylko do doskonale wyselekcjonowanej muzyki elektronicznej, niezależnej i noisu, ale również zaprowadzi do kilku pięknych miejsc we Wrocławiu – w zeszłym roku były to m. in. Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia i Galeria Sztuka Na Miejscu.

W tym roku festiwal Avant Art gości w Teatrze Muzycznym Capitol – największym teatrze miejskim we Wrocławiu, w klubie muzycznym w Starzym Klasztorze, mieszczącym się w wysokim, gotyckim wnętrzu po klasztorze dominikanek oraz w klubie Akademia na Grunwaldzie, w sercu życia studenckiego. Dodatkowo festiwal wraca do kilku miejscówek z poprzednich edycji, a wśród nich między innymi Czasoprzestrzeń, czyli stara zajezdnia tramwajowa, Impart oraz Kino Nowe Horyzonty. Jeśli chcecie skumać klimat festiwalu, ale macie na to tylko niecałe trzy minuty, Waszej uwadze polecamy krótki film podsumowujący poprzednią edycję. Potwierdzamy – mają tam właśnie tak:

Artyści, na których zwróciliśmy uwagę

 

Gdy naszym oczom ukazał się tegoroczny line-up, serca w budynku C-8 zabiły mocniej. Ta edycja wyłożyła jak karty na stół kilku wykonawców, których Radio LUZ szanuje w szczególności, a dowodów na to co niemiara – czy to w postaci licznych artykułów, czy niezliczonej ilości utworów w rotacji.

Londyńską scenę na Avant Art reprezentować będą Coby Sey i Alpha Maid, należący do kolektywu CURL, który w 2019 roku zagrał dwa niezapomniane koncerty podczas wrocławskiej i warszawskiej edycji Avantu. Coby Sey, czyli producent, wokalista i DJ, który po latach spędzonych w środowisku artystów DIY w południowo-wschodnim Londynie, zbudował sobie renomę jako wykonawca i producent oferujący zmieniającą się, dezorientującą wizję muzyki klubowej. W przeszłości współpracował z artystami i artystami takimi jak Mica Levi, Tirzah, Babyfather, Klein czy Kwes. Koleżanka Coby’ego Alpha Maid, to gitarzystka, wokalistka i producentka, która w swoich kompozycja zawiera wnikliwe obserwacje ludzkich zachowań i społecznych interakcji. Brzmienia, które tworzy są jednocześnie zwodniczo przystępne oraz naszpikowane są nietypowymi progresjami akordów i struktur.

Coby Sey i Alpha Maid zagrają 23.09 w klubie Akademia.

Hakuna Kulala to sublabel Ugandyjskiego kolektywu Nyege Nyege, który nosi już miano ikony w świecie awangardowej, wyjątkowo energetycznej i tanecznej muzyki elektronicznej.

W 2018 roku spod jego szyldu wydano m. in. epkę Tuli Banyo autorstwa ugandyjskiego MC Ecko Bazz. Ten Mieszając elementy grime, dancehallu i amerykańskiego hip-hopu oraz wypluwając nasiąknięte polityką i aktywizmem teksty w języku Luganda, zakwestionował ówczesne postrzeganie rozwijającej się sceny rapowej Afryki Wschodniej. Jego styl definiują surowość i erupcyjna energia, ale znany jest również z tego, że jest maniakalnym, eklektycznym, dziwacznym wykonawcą. Na żywo potrafi zapewnić kinetyczną, oszałamiającą energię, koszmarny i wybuchowy pejzaż dźwiękowy, który na długo pozostanie w głowach odbiorców i rozpali każdy tłum do szaleństwa.

Podczas tegorocznego Avant Art Ecko Bazz zagra 22.09 w Czasoprzestrzeni, czyli w Klubie Łącznik – przedstawicieli Radia LUZ wypatrujcie w pierwszych rzędach!

Przez cały tydzień w paśmie Artysta Tygodnia przyglądamy się tegorocznej edycji. Więcej informacji na temat line-upu, historii i działalności festiwalu i fundacji Avant Art usłyszycie na antenie Akademickiego Radia LUZ codziennie o 13:00 i 0:00 oraz w porannym programie muzycznym Audiostarter.

Zuzanna Pawlak, Bartłomiej Patla