Badacze z UPWr dbają o zdrowe nawyki rodzin

Badacze z UPWr dbają o zdrowe nawyki rodzin

fot. Tomasz Lewandowski/UPWr

Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywnościowego wykazuje, że ponad jedna czwarta Polaków jest otyła. To więcej, niż wykazuje średnia w całej Europie. Polacy znajdują się wśród pięciu najbardziej otyłych narodów w Europie. W związku z tym eksperci alarmują – zmieńmy swoje nawyki żywieniowe. Dzięki temu unikniemy rozprzestrzeniania się chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, choroby serca czy nowotwory. Do walki ze złymi nawykami Polaków włączył się także Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Jeżeli pomagać, to doraźnie. Z takiego założenia wychodzą naukowcy z Katedry Żywienia Człowieka UPWr, którzy obejmują opieką 64 rodziny z województw Dolnośląskiego, Łódzkiego i Wielkopolskiego. Łącznie projekt może obejmować nawet 448 osób, zwykle zamieszkujących mniejsze miejscowości, gdzie nie zawsze jest możliwość korzystania z porad dietetyka czy innych specjalistów do spraw żywienia. Pod okiem badaczy są im przedstawiane nowe jadłospisy, a także rozpisywane plany aktywności. Co ważne, eksperci z Uniwersytetu Przyrodniczego raz w tygodniu odwiedzą uczestników akcji, żeby na bieżąco doglądać efektów, a także wspólnie planować dalsze działania.

Jak zaznacza prof. Monika Bronkowska, szefowa Katedry Żywienia Człowieka, projekt zakłada pełne dostosowywanie się do uczestników. Jadłospisy przedstawiane rodzinom są układane przez specjalistów w oparciu o ich sytuację ekonomiczną, zwyczaje żywieniowe czy preferencje smakowe. 

Według naukowców trwałe efekty podobnych zmian trybu życia można zauważyć po min. 11 tygodniach. Działania badaczy z UPWr zakładają terapię 24-tygodniową, by zwiększyć szansę pojawienia się pozytywnych rezultatów.