Bitcoin Pizza Day – historia najdroższej pizzy świata

Bitcoin Pizza Day, świętowany każdego roku 22 maja, to symboliczna rocznica pierwszej w historii transakcji przy użyciu Bitcoina w świecie rzeczywistym. W 2010 roku programista z USA, Laszlo Hanyecz wymienił 10 000 Bitocinów za dwie pizze. Dziś ta kwota w przeliczeniu na dolary oznaczałaby miliardową transakcję – wtedy kosztowała go około 41 USD.
Nie chodzi jednak tylko o astronomiczną wartość. Ten dzień stał się kamieniem milowym w historii kryptowalut, bo udowodnił, że cyfrowa waluta może mieć realne zastosowanie w codziennym życiu. Bitcoin został zaprezentowany światu w 2009 roku jako zdecentralizowana, cyfrowa waluta. Początkowo miał wartość czysto teoretyczną. Dopiero w październiku 2009 roku ustalono jego pierwszy kurs – 1 USD za 1 309 Bitcoinów! W marcu 2010 roku uruchomiono pierwszą giełdę kryptowalut.
10 000 BTC za pizzę – nietypowa oferta, która przeszła do historii
Laszlo Hanyecz, programista z Florydy opublikował ogłoszenie na forum Bitcointalk: zaoferował 10 000 BTC w zamian za dostarczenie dwóch pizz – najlepiej dużych, z klasycznymi składnikami, bez „dziwnych ryb”. Jego głównym celem było sprawdzenie, czy możliwe jest dokonanie zakupu jedzenia przy użyciu kryptowaluty.
„Zapłacę 10 000 bitcoinów za kilka pizz… może 2 duże, żeby zostało mi trochę na następny dzień. Lubię mieć resztki pizzy na później. Możesz sam zrobić pizzę i przynieść ją do mojego domu lub zamówić ją dla mnie z miejsca dostawy, ale to, do czego dążę, to dostarczanie jedzenia w zamian za bitcoiny, gdzie nie muszę go zamawiać ani przygotowywać samodzielnie, coś w rodzaju zamawiania „talerza śniadaniowego” w hotelu lub czymś podobnym, po prostu przynoszą ci coś do jedzenia i jesteś szczęśliwy!
Lubię takie rzeczy jak cebula, papryka, kiełbasa, pieczarki, pomidory, pepperoni itp. tylko standardowe rzeczy bez dziwnych dodatków rybnych itp. Lubię też zwykłe pizze z serem, które mogą być tańsze w przygotowaniu lub w inny sposób.
Jeśli jesteś zainteresowany, daj mi znać, a możemy wypracować umowę.
Dzięki,
Laszlo.”
Ostatecznie, po kilku dniach, jego ofertę przyjął 19-letni Jeremy Sturdivant, znany w sieci jako „jercos”. Jeremy zamówił pizzę z Papa John’s i opłacił ją w dolarach, samemu inkasując bitcoiny. Jeremy za Pizzę zapłacił 25 dolarów ,a zainkasował 10 000 bitcoinów, wartych wtedy 41 dolarów.
„Wtedy Bitcoiny nie miały żadnej wartości, więc pomysł wymiany ich na pizzę był niesamowicie fajny. Nikt nie wiedział, że stanie się to tak popularne”. – powiedział Laszlo dla New York Times w 2013 roku.
Co stało się z Bitcoinami?
Sturdivant nie był przypadkową osobą – aktywnie uczestniczył w społeczności kryptowalut widział w ofercie Hanyecza ciekawy eksperyment. Choć 10 000 Bitcoinów wówczas nie było wiele warte (Obecnie jest to równowartość 3,5 MILIARDA Polskich złotych!!!), nikt nie spodziewał się takiego wzrostu. Jeremy nie trzymał swoich Bitcoinów, a wydał je na podróże i gry komputerowe. Z perspektywy czasu nie żałuje swojej decyzji – w końcu nikt w 2010 roku nie traktował Bitcoina jako „skarbu”, a bardziej jako ciekawostkę.
„Nigdy nie postrzegałem Bitcoina jako inwestycji i chociaż łatwo jest spojrzeć wstecz i powiedzieć „mogłem być milionerem”, myślę, że ważniejsze jest spojrzenie na sposób myślenia, jaki miałem podczas transakcji pizzy, a nie na nabywanie inwestycji, ale na korzystanie z formy waluty. Gdybym chciał gromadzić monety, najprawdopodobniej nie byłbym we właściwym miejscu we właściwym czasie”. – powiedział Sturdivant dla cointelegraph.com
Kryptowaluty od tamtego dnia przeszły bardzo długą drogę. Od oskarżeń o piramidę finansową, po adopcje na rynkach międzynarodowych. W 2025 w USA powstała nawet „strategiczna rezerwa bitcoinów”. Obecnie Bitcoin jest warty ponad 90 tysięcy dolarów, a jego kapitalizacja rynkowa (~6,6 biliona złotych) jest zatem ponad siedmiokrotnie wyższa niż planowane wydatki budżetu Polski na 2025 rok (921,6 miliarda złotych). Według badań ponad 3 miliony Polaków posiada kryptoaktywa.
W dniu publikacji tego artykułu, Bitcoin pobił swój rekord wszechczasów! Za jednego BTC w szczycie trzeba było zapłacić 111,834,1 dolarów.