Burt Bacharach
8 lutego 2023 roku odszedł jeden z największych piosenkopisarzy XXw. – Burt Bacharach. Zostawił po sobie ogrom przepięknych utworów, będących już teraz standardami – kompozycje, które znacie, ale nie zdajecie sobie sprawy, że to on je właśnie napisał.
Burt Bacharach urodził się w Kansas City w USA w żydowskiej rodzinie w 1928r, a dorastał w Nowy Yorku. Jego ojciec był dziennikarzem, ale to matka – sama amatorsko malująca i pisząca piosenki – pchnęła go w stronę muzyki. Dzięki niej już od najmłodszych lat uczył się gry na perkusji, wiolonczeli czy pianinie, czego jak się okazało nie polubił.
Niemniej jednak pokochał muzykę. Już w wieku 15 lat, z podrobionym dowodem tożsamości, zaczął chodzi na koncerty jazzowe do klubów, gdzie widział m.in. Dizzy’ego Gillespiego. W późniejszych latach Burt Bacharach skończył studia muzyczne pod okiem samego Dariusa Milhauda, który był dla niego ważną inspiracją – z pewnością to dzięki niemu słyszymy w piosenkach Amerykanina wpływy brazylijskie i tak duży nacisk na samą melodię.
Już w wieku 28 lat zaczął podróżować z Marlene Ditrich jako jej akompaniator, odwiedzając także Polskę. Kilka lat później poznał Hala Davida – tekściarza, z którym przez wiele współpracował i to z nim napisał przełomową dla nich piosenkę The Story of My Life, wykonywaną przez Martiego Robbinsa. Właśnie ten utwór był pierwszym numerem 1. na listach przebojów w karierze Burta Bacharacha .
Elvis Costello (ważny przedstawiciel nowej fali) powiedział raz, że Burt Bacharach, jako nieliczny wsród twórców popu, miał swój oryginalny język muzyczny. Zatem wyliczmy jakie cechy stylu kompozytorskiego autora ponad 1000 piosenek były tak wyraziste i charakterystyczne:
Jazz był bazą dla większości jego utworów;
Trudna do opisu elegancja i szyk;
Aranżacje jego piosenek często opierały się na bossanovej czy innych podciętych rytmach, podpatrzonych u brazylijskich artystów. Chętnie także używał perkusjonaliów kojarzonych z krajem kawy;
Wszechobecne dęciaki, także w funkcji dialogu czy komentarza – nawet w starszych kompozycjach;
Nietypowe metra muzyczne – przykładowo: I Say A Little Player w refrenie ma metrum 11/4;
Zmiany metrum. W Promises, promises intro brzmi jakby skomponował je Igor Strawiński, gdyż metrum zmienia się co takt;
Zmiany tonacji wszyte w utwór, a nie tylko jako dodatek;
Igranie z formą piosenki. Przykładowo w This Guy’s In Love With You zwrotka zostaje niespodziewanie powtórzona;
Piosenki z orkierstracji…
Krzysztof Ciach
PS. Na koniec humorystyczny dowód jak bardzo piosenki Burta Bucharacha (tutaj What’s Mew Pussycat śpiewane przez Toma Jonsa) siedzą głęboko w pop-kulturze.