Czy architektura może być kontrowersyjna? Rozmawiamy o „architektonicznym bełkocie”

Czy architektura może być kontrowersyjna? Rozmawiamy o „architektonicznym bełkocie”
Kontrowersyjna architektura? Jury konkursu na rozbudowę Muzeum Architektury wybrało projekt niebanalny oraz mocno ideowy. Czy recykling materiałów budowlanych to kierunek rozwoju dla architektury? Z pewnością taki przekaz zostanie wysłany w przyszłość wraz z powstaniem nowego budynku.


 
Obok XV-wiecznego klasztoru bernardynów powstanie kolejny budynek, który wykorzysta raz już wyprodukowane materiały budowlane. Tym razem będzie on wskazywać, że możemy stosować recykling również we względzie architektonicznym tak, by ratować zasoby i zadbać o lepsze jutro naszej planety. 

Materiały budowlane z odzysku to nowym trend w architekturze. Pozwala on tworzyć budynki eksperymentalne, nawiązujące do historii, ekstrawaganckie. Ta moda nie tylko przyciąga zainteresowanych przechodniów, ale również działa na korzyść środowiska. Nowy projekt rozbudowy Muzeum Architektury stanowi kierunkowskaz dla dziedziny, wytaczając jej nową ścieżkę. Plan zakłada użycie cegieł z recyklingu oraz stworzenie przestrzeni na przemiany i transformacje, a także na naturę, która swobodnie opanować ma muzeum. Pomysł został jednak okrzyknięty „architektonicznym bełkotem”. Czy słusznie?

Nowemu, kontrowersyjnemu projektowi architektonicznemu we Wrocławiu przygląda się Aurelia Serdiukow i Agata Stankowska w audycji Pełna Kultura: