Czy Wrocław jest gotowy na kolejny kryzys?

Czy Wrocław jest gotowy na kolejny kryzys?
Wrocław, a w nim Odra ze wszystkimi dopływami i kanałami wodnymi. Razem tworzą wrocławski węzeł wodny, który nie tylko zapewnia wrocławianom istnienie lubianych przez mieszkańsców, turystów i studentów wysep, ale także pełni istotne funkcje transportowe oraz rekreacyjne. Z wielką wodą wiąże się jednak wielka odpowiedzialność, a przypomniał nam o tym wrzesień 2024. Czy nasze miasto jest gotowe stawić opór kolejnym kryzysom powodziowym, kiedy te nadejdą? Na to i inne pytania odpowiada Obserwatorium Bezpieczeństwa.

 

Obserwatorium Bezpieczeństwa to think tank, który zajmuje się działalnością badawczą, doradczą i edukacyjną w sprawach bezpieczeństwa miast czy instytucji publicznych. Wspólnie z Centrum Aktywności Lokalnej na Kozanowie utworzyli serię warsztatów pod tytułem „Przygotować się (nie tylko) na wielką wodę”. Ich celem było rzetelne opowiedzenie o tym, skąd biorą się powodzie, jak podczas nich się zachować i jaki obrać plan działania. Uwadze prowadzących, hydrologowi dr Krzysztofowi Chudemu oraz specjaliście w zakresie zarządzania kryzysowego Łukaszowi Stępieniowi, nie umknęły również inne sytuacje kryzysowe. Wspólnie edukowali chętnych również na temat tego, jak przygotować się na sytuacje awaryjne. Projekt był realizowany w ramach Mikrograntów NGO.

Zapraszamy do śledzenia działań Obserwatorium Bezpieczeństwa. Z dr Krzysztofem Chudym rozmawiała Agata Stankowska i Aurelia Serdiukow podczas audycji „Pełna Kultura”:

 

Miasto zainwestowało w realizację programu „Bezpieczny Wrocław”. W jego ramach można nie tylko brać udział w warsztatach dotyczących sytuacji kryzysowych i szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy. Dostępny jest również bezpłatny biuletyn informacyjny, z którego można dowiedzieć się między innymi, jak przygotować plecak survivalowy, jak postępować podczas ewakuacji oraz gdzie szukać wiarygodnych informacji w sytuacjach kryzysowych.

Tekst: Aurelia Serdiukow