Death Grips

27 kwietnia 2021 swoje 10 urodziny obchodził pierwszy długogrający materiał grupy Death Grips, czyli legendarny mixtape Exmilitary. To za sprawą tego wydawnictwa zespół zyskał sławę w sieci i przyciągnął do siebie uwagę publiczności oraz krytyków. Exmilitary to przełomowe dzieło muzyczne w historii hip hopu, łamiące wszelkie zjawiska, jakie dotychczas w nim obowiązywały. Od czasu jego wydania grupa stale się rozwija, koncertuje i nieustannie odkrywa nowe lądy w obszarach muzyki eksperymentalnej.
Death Grips powstało 21 Grudnia 2010 roku w mieście Sacramento w stanie Kalifornia z inicjatywy rapera MC Ride’a (Stefan Burnett), perkusisty Zacha Hilla, oraz klawiszowca Andy’ego Morina, którzy mieszkali w sąsiedztwie. Jeszcze tego samego dnia trio nagrało swój pierwszy utwór zatytułowany Full Moon (Death Classic). Po trzech miesiącach pracy materiał na EP Death Grips był gotowy, a pod koniec kwietnia ukazał się już pełny mixtape Exmilitary.
Na płycie panuje mroczny i niepokojący nastrój, w który wprowadza nas utwór Beware, gdzie umieszczono słynną wypowiedź Charles’a Mansona. Silnej psychodeli dodaje muzyce agresywny rap MC Ride’a oraz jego niejednoznaczne teksty. Zupełnie inny wydźwięk mają wykorzystane na Exmilitary sample utworów takich wykonawców jak Pink Floyd, Pet Shop Boys czy Link Wray, przeplatane z zawiłymi partiami perkusyjnymi czy ekstremalnymi wpływami muzyki elektronicznej.
Po odważnym i innowacyjnym mixtejpie trio przystąpiło do koncertowania oraz nagrywania kolejnych albumów. W 2012 roku zespół związał się z wytwórnią płytową Epic Records, za pośrednictwem której miał wydać dwa albumy. The Money Store zyskał jeszcze więcej pozytywnych opinii niż Exmilitary i również zapisał się w historii muzyki jako kultowe dzieło. Wydanie przez grupę następnego LP No Love Deep Web za darmo bez zgody Epic Records poskutkowało rozwiązaniem kontraktu, a kolejne wydawnictwa ukazywały się za pośrednictwem własnej wytwórni Third Worlds.
W Death Grips najbardziej szczególną postacią jest raper MC Ride, który stał się już ikoną wśród fanów. Frontman w hipnotyzujący sposób ujmuje słuchacza swoimi surrealistycznymi tekstami oraz energicznym sposobem, w jaki je wygłasza. Pomimo ekspresji scenicznych i ekscentrycznej aparycji Stefan Burnett to skryty introwertyk. Jest małomówny w wywiadach i woli zachowywać swoje życie prywatne w sekrecie. Jak sam przyznaje ma niewielu przyjaciół i zawsze był nieufny wobec ludzi i mediów.
Poza działalnością muzyczną członkowie Death Grips znani są ze swoich zamiłowań do sztuk wizualnych. Sztuka przejawia się w okładkach albumów oraz teledyskach, które grupa nagrywa samodzielnie. Stefan Burnett przed założeniem zespołu studiował sztuki wizualne na Uniwersytecie Hampton w Wirginii, które wkrótce porzucił aby skupić się na karierze muzycznej. Jego prace można oglądać na oficjalnej stronie artysty http://stefanburnett.com/.
To już 10 lat od kiedy Death Grips zmieniło zasady gry w hip hopie swoim wizjonerskim mixtejpem Exmilitary, który do dziś inspiruje wielu twórców. Samej grupie nigdy nie zależało na sławie. Wielkim zaskoczeniem był fakt, że tak anty-mainstreamowy album osiągnie duży rozgłos. Dziś Exmilitary jest już kultowy. Można go śmiało ustawić między tak przełomowe dzieła jak Enter The Wu-Tang (36 Chambers) Wu-Tang Clanu, czy It Takes a Nation of Millions to Hold Us Back od Public Enemy.
Gracjan Matysik