Digitalizacja zasobów Wydziału Architektury PWr
Wśród 39 tys. klatek należących do kolekcji Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej znaleźć można nie tylko standardowe klisze mało i śrdnioobrazkowe, ale również wyjątkowe, negatywy szklane. Zbiór jest efektem prowadzonej od lat 50-tych XX wieku dokumentacji, zawierającej m.in. historyczne plany miast, pomiary inwentaryzacyjne, reprodukcje ikonograficzne czy zabytki techniki i przemysłu. Obecnie są one poddawane procesowi cyfryzacji, prowadzonemu przez Laboratorium Metod Digitalizacji i Multimediów z Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej PWr.
Celem prac jest udostępnienie zbiorów dla Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej. Wśród badanych źródeł znajdują się przede wszystkim materiały związane z terenami lokalnymi, pochodzącymi z terenu Śląska, uwzględniając konkretnie obszar Dolnego Śląska oraz samego Wrocławia. Wśród klisz znaleźć można jedyne dokumentacje tutejszych zabytków, które w międzyczasie zostały zniszczone lub wyburzone.
Projekt pod nazwą „Digitalizacja dokumentacji fotograficznej z zakresu historii architektury, historii sztuki, kartografii i historii techniki ze zbiorów Politechniki Wrocławskiej” ma się zakończyć w październiku 2017 r. i jest finansowany ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach umowy 519/P-DUN/2016 przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.