Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the lama-wp-cookie-info domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/wp-includes/functions.php on line 6114
El Búho, ft. Sutari - Białowieża - Radio LUZ

El Búho, ft. Sutari – Białowieża

Pod pseudonimem artystycznym El Búho kryje się Robin Perkins – brytyjski producent o ogromnym zamiłowaniu do muzyki tradycyjnej z Ameryki Łacińskiej. Jest jedną z najważniejszych postaci tworzących falę neocumbii – jego muzyka to połączenie cumbii i elektronicznych brzmień. Często też sięga po nagrania terenowe.

Nie inaczej było w przypadku najnowszego albumu Natura Sonora. Określenie Banda Sonora po hiszpańsku oznacza ścieżkę dźwiękową – otrzymaliśmy zatem zestaw dźwięków, ale nie do filmu, tylko do przyrody. To kompozycje nawiązujące do miejsc na świecie, o których Perkins marzył podczas długich miesięcy lockdownu spędzonych w mieszkaniu w otoczeniu przygnębiających odgłosów wielkiego miasta. Tak powstał krążek Natura Sonora, który jest zarówno albumem wyimaginowanych podróży, jak i hołdem złożonym pięknu i tajemnicy świata przyrody.

Dźwiękami wyobraźni Robert Perkins oprowadza nas po wyjątkowych miejscach na świecie. Udajemy się wraz z jego muzyką do parku Sierra Nevada de Santa Marta (Kolumbia), do parku Los Glaciares (Argentyna), na wyspę Sokotrę (Jemen), do parku Sian Ka’an (Meksyk), nad Kanał Errera (Antarktyka), a nawet do Puszczy Białowieskiej.

Do utworu Białowieża, który otrzymał tytuł singla tygodnia w Radiu LUZ, El Búho zaprosił polskie, folkowe trio Sutari. Trzy kobiece głosy, które kontynuują tradycje polskich pieśniarek ludowych, idealnie dopełniły mistyczny i synestezyjny klimat krążka Perkinsa.

Można śmiało przyznać, że jest to kolaboracja, o którą nikt nie pytał, a każdy, kto interesuje się folklorem, potrzebował. Spotykają się tutaj artyści, którzy – choć tworzą dwa różne muzyczne światy – obierają ten sam cel. Bo o ile El Búho od lat nadaje nowy kierunek myślenia o tradycyjnej muzyce folkowej Ameryki Łacińskiej, o tyle Sutari robi to samo tylko na polskiej scenie.

Zuzanna Pajorska