Eva Geulen „Giorgio Agamben. Wprowadzenie” (Paweł Klimczak)

Eva Geulen „Giorgio Agamben. Wprowadzenie” (Paweł Klimczak)

Eva Geulen „Giorgio Agamben. Wprowadzenie”

wyd. Sic!

Paweł Klimczak

 

 

Giorgio Agamben jest jednym z najważniejszych myślicieli naszych czasów. Jego projekt homo sacer i pojęcie wspólnoty, która nadchodzi weszły do kanonu pojęć filozoficznych i stały się punktem odniesienia dla wielu nauk humanistycznych – od socjologii po literaturoznawstwo. „Wprowadzenie” Evy Geulen jest dobrym startem dla chcących wejść w świat myśli włoskiego filozofa, choć należałoby przestrzec zwolenników bryków – dobrze mieć lekturę choć kilku książek Agambena za sobą.

 

Geulen stara się odtworzyć konteksty filozoficzne dla pojęć Agambena, oraz punkt po punkcie je odtwarza i tłumaczy. To, co różni „Wprowadzenie” od innej książki o Agambenie o ambicjach popularyzatorskich – „Przewodnika Krytyki Politycznej” – jest jej przystępność. Geulen dba o wyjaśnienie każdego pojęcia, a jego obudowa historyczno – filozoficzna jest wyłożona bardzo klarownie.

 

To, co dziwi, jest objętość „Wprowadzenia”. To naprawdę niewielkich rozmiarów publikacja. Co oczywiście ma swoje zalety, ale siłą rzeczy dyktuje pewne uproszczenia. Myśl Agambena wiele na tych uproszczeniach nie traci, choć rzecz jest warta odnotowania.

 

„Giorgio Agamben. Wprowadzenie” to po części konkurencyjna pozycja do analogicznego „Przewodnika Krytyki Politycznej”, choć Geulen nie ma tego politycznego pazura, co lewicowa publikacja. Niemniej jako pierwsze spotkanie z włoskim filozofem może dla wielu zadziałać w sam raz.