Filozoficzne Zoo: Żółw Zenona

Filozoficzne Zoo: Żółw Zenona

Zbliża się kolejna okazja do poszerzenia katalogu zwierząt wyjątkowo ważnych dla myśli ludzkiej. Po wężu Nietzschego przyszła pora na nieco innego gada. Bohaterem spotkania, które odbędzie się 26 maja będzie bowiem żółw Zenona z Elei. Tematem przewodnim zaś "poznawcza rola obrazu". 

Skąd ów żółw? Pojawia się on jako postać w jednym z paradoksów filozoficznych Zenona, którego hobby było poddawanie wielu rzeczy w wątpliwość. Wielu zna go z cytatu "byt jest, a niebytu nie ma", który w rozwinięciu oznacza tyle, że wszystko jest stałe i jedno, a wszelkie zmiany, w tym ruch, są wyłącznie złudzeniem. Dowodem na to miał być właśnie paradoks Achillesa i żółwia, którzy staneli do wyścigu. Heros, wiedząc, że zwierze jest dwa razy wolniejsze od niego, postanowił wystartować, gdy tamten dobiegnie do połowy trasy. Gdy więc Achilles dobiegł do 1/2, żółw był już przy 3/4. Gdy bohater dotarł do tego miejsca, żółw miał już za sobą 7/8 sydtansu. I tak w nieskończoność, z tym, że dystans będzie się coraz bardziej zmniejszał, dążąc tylko do zera. 

Ten argument dzielił filozofów przez kolejne setki lat, do dziś budząc zdziwienie i konsternację każdego, kto głębiej się nad tym zastanowił. Oto punkt wyjścia do kolejnych rozważań z serii Filozoficznego Zoo, w ramach którego w Panato Café wykład wygłosi autor projektu, dr Jakub Jernajczyk, artysta, matematyk i adiunkt na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Start o godzinie 18:00. Więcej informacji o projekcie Filozoficznego Zoo na stronie www.grapik.pl/filozoficznezoo/wp/.