Futurologia – co przyniesie nam przyszłość?
Rok 2021, czyli Rok Lema powoli dobiega końca. Na jego schyłku chcemy podążyć tropem polskiego mistrza science-fiction. Dlatego też zabieramy was w podróż do przyszłości. Zapraszamy na luźne dywagacje dotyczące naszego życia za kilka, kilkanaście albo kilkadziesiąt lat.
Rozwój sztucznej inteligencji to niewątpliwie przyszłość, a Data Science i zawód danologa to jeden z najważniejszych zawodów przyszłości. Argumentów, dlaczego tak jest, nie zabraknie w rozmowie Pawła Chlastacza z Mateuszem Zimochem, absolwentem kierunku Danologia na Politechnice Wrocławskiej, prezesem firmy TraSee zajmującej się analizowaniem obrazów wideo z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Dowiecie się również m.in. czego można się dowiedzieć z obserwacji ludzi przez kamery i jakie są związane z tym zagrożenia, jak AI wpłynie na naszą codzienność, np. na transport, jakie dane na nasz temat zbierają już dzisiaj giganci technologiczni czy jak ważna jest edukacja społeczeństwa na temat nowoczesnych technologii.
Trzy studentki antropologii kulturowej głośno myślą nad tym, jak wchodzić w dorosłość w epoce człowieka. Jakie wyzwania stawia przed młodym pokoleniem kryzys klimatyczny, czego można się podejmować, mieszkając w Polsce i jak działać na rzecz ochrony klimatu, zachowując w tym wszystkim zdrowy balans. Z korzyścią dla człowieka i środowiska. Jaka przyszłość nas czeka? Na to pytanie postara się odpowiedzieć Natalia Budzińska w rozmowie z Weroniką Kałużą i Igą Mikusiewicz
Czy dzięki nowoczesnym technologiom medycznym oraz wykorzystaniu w medycynie sztucznej inteligencji łatwiej będzie w przyszłości zadbać o nasze zdrowie? Wygląda na to, że tak! Paweł Chlastacz rozmawia z Karoliną Tądel, absolwentką Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, obecnie Healthtech Project Manager w startupie DiveInData, która doskonale orientuje się w tematyce medycznych startupów, cyfryzacji usług medycznych, rynku mHealth i szeroko pojętej przyszłości systemu ochrony zdrowia związaną z branżą MedTech. Nawet jeśli powyższe pojęcia brzmią nieznajomo, dzięki Karolinie wszystko stanie się jasne, oczywiście w oparciu o realne przykłady, dane i analizy oraz plany Ministerstwa Zdrowia oraz Unii Europejskiej.
Czy podróże kosmiczne i eksploracja kosmosu przyniosą nam więcej zysków, niż strat? Jak technologie kosmiczne mogą wpłynąć na naszą przyszłość? Jak może wyglądać życie człowieka na Marsie – od struktury bazy marsjańskiej przez jedzenie i picie, higienę, rozrywkę, sztukę, modę, rozwój nauki i technologii po seks, rozmnażanie i śmierć? Czy na Marsie będą fryzjerzy, makijaż, radio, smaczna kawusia i pieniądze? Na powyższe odpowiedzi poszukiwał Paweł Chlastacz wspólnie z dwiema współzałożycielkami Innspace team, grupy młodych naukowców zajmujących się projektami związanymi z kosmosem: Beatą Suścicką, absolwentką architektury na Politechnice Wrocławskiej oraz Magdaleną Łabowską, doktorantką Politechniki Wrocławskiej przy Katedrze Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej na Wydziale Mechanicznym.
Medycyna to jedna z dziedzin, w której algorytmy sztucznej inteligencji już dzisiaj umożliwiają jej niesamowity rozwój. To właśnie w niej pokłada się ogromne nadzieje związane z lepszą dostępnością diagnostyki oraz szybszym i sprawniejszym leczeniem. Jednak: czy sztuczna inteligencja zastąpi lekarzy? Jakie są możliwości, ale i bolączki algorytmów? Czy przyszłością medycyny są tylko lekarze? Jak we Wrocławiu można rozwijać wykorzystanie AI w medycznej działalności naukowej? O tym wszystkim usłyszycie w rozmowie Pawła Chlastacza z ust dwóch doktorantów Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu: lek. Szymona Urbana oraz lek. Mikołaja Błaziaka, których doktoraty wykorzystują sztuczną inteligencję w praktyce